Výskumníci kvantifikovali uhlíkovú stopu generovania obrázkov cez AI. Bolo nám túto technológiu treba?!

Umelá inteligencia, ktorá je schopnou generovať obrázky, je energeticky náročnou, ukazuje štúdia.

AI uhlikova stopa
Zdroj: theplanetlove / shutterstock.com a muratart / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Umelá inteligencia je fenomén dnešnej doby. Používame ju ako za účelom zábavy, tak aj na prácu. Najznámejšou umelou inteligenciou je bezpochyby robot ChatGPT, ktorý je dostupný zadarmo. Rovnako populárna je aj umelá inteligencia DALL·E, ktorá je ale primárne určená na generovanie obrázkov. Tak isto je dostupnou bezodplatne, hoci v obmedzenej miere.

Medzi bežnými používateľmi, ktorí hľadajú zábavu, je DALL·E voľbou číslo jedna. Dôvodom je, že dokáže vygenerovať obrázky od výmyslu sveta. Napríklad, ak umelej inteligencii zadáte, aby nakreslila „psa na lietajúcom koberci, ktorý lieta nad Európou, ktorú ovládol“, umelá inteligencia vám za pár sekúnd vygeneruje obrázok podľa popisu.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Málokoho ale asi napadne, že vygenerovanie obrázka „má svoju cenu“. Nehovoríme teraz ale o peniazoch, ktoré nás ako používatelia stojí jeho vytvorenie, ale o cene v podobe spotreby energie, ktorá je vyššou, než si myslíte. Vedci z Carnegie Mellon University a Hugging Face sa odhalili, koľko energie potrebuje umelá inteligencia, aby dokázala vytvoriť jeden obrázok.

Koľko energie potrebuje umelá inteligencia na svoje fungovanie?

Výskumníci zisťovali, koľko energie potrebuje umelá inteligencia, ako je napríklad GPT-4 a ďalšie v priemere, na vygenerovanie odpovede v podobe textu alebo obrázka. Ako už asi tušíte, tak vygenerovanie obrázka je oveľa viac energeticky náročnejšie.

Prejdime ale rovno k výsledkom práce, ktoré publikovali v týchto dňoch v štúdii. Predtým, ako sa ale na ne pozrieme, tak je dôležité povedať, že štúdia skôr poskytuje všeobecný prehľad o energetických nárokoch rôznych typov najpoužívanejších modelov umelej inteligencie ako konkrétneho modelu.

Generovanie textu spotrebuje v priemere oveľa menej energie, ako je to v prípade obrázkov. To nie je pre nikoho prekvapením. Výskumníci testovali viacero bežne dostupných umelých inteligencií pričom zistili, že v prípade generovania textu, nástroje (medián 0,0068 kWh pre 1 000 záverov) používajú 16% energie, ako potrebuje smartfón na jedno nabitie (0,012 kWh). V prípade obrázkov je ale spotreba energie oveľa vyššou. Tie najmenej efektívne modely generovania snímok spotrebujú takmer toľko energie, ako potrebuje smartfón na jedno nabitie.

Samozrejme, vo veľkej miere spotreba energie závisí aj od toho, čo zadáte, aby umelá inteligencia vytvorila, uvedomujú si to aj výskumníci. No aj napriek tomu hovoria, že ide o závažný problém.

„Pre kontext, model generovania obrázkov s najnáročnejšími emisiami uhlíka  generuje 1 594 gramov CO2 na 1000 obrázkov, čo je zhruba ekvivalent 6,5 kilometra prejdenej priemerným benzínovým autom“, hovoria výskumníci.

V každom prípade, úlohy zahŕňajúce obrázky sú energeticky a uhlíkovo náročnejšie v porovnaní s úlohami, ktoré zahŕňajú samotný text. Mali by sme preto s týmito nástrojmi pracovať len vtedy, keď ich potrebujeme, inak zbytočne zaťažujeme prírodu. Záverom treba podotknúť, že štúdia ešte nebola recenzovanou, no aj napriek tomu, závery netreba podceňovať.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre