Vyskočilo ti v smartfóne okno, v ktorom bolo písané, že máš vírus? Takto sa s ním vysporiadaš

Vyskočilo ti v smartfóne upozornenie na to, že máš v zariadení vírus? Nepanikár, môže ísť o podvod, ktorému sa vieš ľahko vyhnúť.

Android Upozornenie na virus_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Možno sa aj ty niekedy stretneš s tým, že počas surfovania na webe na smartfóne ti odrazu vyskočí upozornenie, že máš v zariadení vírus. Takéto upozornenie znepokojí každého, pretože vírusy a iný malvér môže ľahko získať prístup k našim bankovým aplikáciám alebo súkromným dátam.  

Experti z ESETU ale varujú, že v tomto prípade nie je vírus ako vírus. Pomerne často sa stáva, že keď navštíviš nedôveryhodnú stránku, napríklad stránku s pirátskym softvérom, vyskočí ti falošné upozornenie na prítomnosť vírusu. Ide o automatické vyskakovacie okná, ktoré fungujú ako vyskakovacie reklamy, no namiesto informovania o produkte je ich cieľom zmiasť a vystrašiť.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Na takéto upozornenia neklikaj 

Dôležité je, ak sa stretneš s podobným upozornením o prítomnosti vírusu, aby si na toto okno neklikal. Vôbec totiž nejde o stránku, ktorá by mohla reálne tvoje zariadenie skontrolovať.  

“Tieto webové stránky reálne nedokážu skontrolovať vaše zariadenie na prítomnosť hrozieb a zistiť tak jeho skutočný stav, ide len o reklamný ťah či scareware. Pre zablokovanie automaticky otváraného okna zatvorte webovú stránku, ktorá zapríčinila zobrazenie upozornenia na prítomnosť vírusu,” píše ESET.

Ako rozpoznať falošné aplikácie v Obchode Play?
Zdroj: Pixabay (Neo_Artemis, u_ihw9gfz0de, CristianoTavares, succo), Úprava: Vosveteit.sk

Zároveň sa nemusíš báť, že keď takéto vyskakovacie okno uvidíš, že už máš v zariadení malvér. Ak si na túto podvodnú reklamu neklikol, potom je všetko v poriadku. Stačí zatvoriť stránku a hotovo. ESET ale upozorňuje aj na prípady, kedy sa falošné upozornenie o víruse zatvoriť nedá.  

Ide o agresívnejšiu formu obťažovania, no tá stále neznamená, že sa ti do zariadenia dostal škodlivý softvér. V takýchto prípadoch stačí prehliadač zatvoriť na silu a pre istotu vymazať jeho vyrovnávaciu pamäť.  

Ako vymazať vyrovnávaciu pamäť?  

Postup je jednoduchý. Otvor si nastavenia, následne vyhľadaj možnosť aplikácie a otvorte si zoznam nainštalovaných aplikácií.  

Ako si poradiť s falošnými varovaniami pred vírusom
Zdroj: Vosveteit.sk

V tomto zozname nájdi prehliadač, ktorý si používal, keď sa ti falošné varovanie pred vírusom zobrazilo. Klikni naňho a tam uvidíš možnosť vymazania vyrovnávacej pamäti. Ak máš ale smartfón POCO, túto možnosť uvidíš v spodnej časti obrazovky ako Vymazať dáta.  

Ako si poradiť s falošnými varovaniami pred vírusom
Zdroj: Vosveteit.sk

Už len stačí na túto možnosť kliknúť a hotovo.  

Skontroluj si smartfón antivírovým softvérom 

Vo väčšine prípadov sa nestane, že by sa ti do smartfónu dostal vírus, ak si na podvodné varovanie neklikol. Istota je ale guľomet a preto odporúčame, aby si si ešte skontroloval smartfón antivírovým programom, ktorému dôveruješ. Na internete je dostupných viacero platených a neplatených programov, pričom každý má svoje slabé a silné stránky. Rozhodnutie je preto len na tebe.  

Do budúcna maj na pamäti, že žiaden dôveryhodný antivírový softvér alebo operačný systém ťa nebude o možnom víruse varovať cez vyskakovacie okná na internetovej stránke. Ak ale vidíš podobné falošné okná aj mimo internetových stránok, možno sa ti do zariadenia dostal reklamný malvér, alebo adware.  

Vo väčšine prípadov ide o “menej” škodlivý typ malvéru, no častokrát býva pribalený k horším škodlivým softvérom. Adware je ale samo o sebe jednoduché odstrániť, hlavne keď identifikujete hlavného páchateľa. Do pozornosti dávame tento článok, ktorý ti ukáže, ako môžeš adware v zariadení rýchlo rozpoznať a ako ho následne môžeš odstrániť.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre