SpravodajstvoTechnológieZariadenia

Výrobcovia nestíhajú. Predaje počítačov a notebookov zažívajú po 12 rokoch malú renesanciu

Už niekoľko rokov stagnujúce predaje klasických počítačov a notebookov narušila celosvetová pandémia nového koronavírusu

Príchodom smartfónov v rokoch 2008 a 2009 na trh s elektronikou bola vízia viacerých svetových analytikov jasná – tieto malé prenosné počítače, ktoré sa zmestia do vrecka, do pár rokov definitívne odpíšu svet klasických stolových počítačov a notebookov. I keď sa katastrofické scenáre analytikov úplne nenaplnili, v posledných rokoch sme boli svedkami naozaj výrazného poklesu predajov klasických počítačov a notebookov. V minulom roku stagnovali predaje na úrovni 250 miliónov predaných zariadení, pričom v roku 2008 sa predaje vyšplhali na úroveň cez 300 miliónov. I keď by to začiatkom roka 2020 nikto nepredpokladal, predaje počítačov a notebookov zažívajú po 12 rokoch malú renesanciu. Dôvod je pomerne jasný. Pandémia prinútila rodiny, študentov, firmy a organizácie investovať do pracovných či študijných nástrojov na adekvátnu náhradu štúdia dištančnou formou, či práce z domova.

Skokový nárast v predajoch

Trh s počítačmi a notebookmi v posledných rokoch „zaspával“, keďže stagnoval niekde na úrovni 250 miliónov predaných zariadení ročne. Ako však informovala agentúra Reuters, stagnácia trhu bola po rokoch pretrhnutá a analytici aktuálne očakávajú nárast v predajoch na úrovni až 15% medziročne, pričom predaje, respektíve dodávky, by mohli dosiahnuť aj magické číslo 300 miliónov. To sa naposledy podarilo dosiahnuť pred 12 rokmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výrobcovia nestíhajú

Pomerne napätú situáciu na trhu, samozrejme, vnímajú aj samotní výrobcovia počítačov a notebookov. Väčšina z nich zažíva od začiatku pandémie nárasty v dodávkach, čo sa odzrkadľuje aj na nedostatku skladových zásob na predajných pultoch. Výrobcovia na odpoveď veľkého dopytu zvýšili tlak na svoje dodávateľské reťazce, no aj tie dostávajú kvôli koronavírusovej pandémii naozaj zabrať. Zatvorenie niektorých tovární a narušenie logistiky bola pre veľkú časť výrobcov ťažkým orieškom, ktorého riešenie nebolo také jednoduché. Stále sme však svedkami toho, že v niektorých oblastiach sveta môžu zákazníci čakať na špecifický typ zariadení aj niekoľko mesiacov.

Dopyt sa tak rýchlo nevytratí

Aj keď by sa mohlo zdať, že nárast dopytu po počítačoch a notebookoch by mal byť iba náhlou záležitosťou, nárast predajov aj vďaka pandémii koronavírusu by mal pretrvávať aj v nasledujúcich rokoch. Ako uviedol Ryan Reith, viceprezident analytickej spoločnosti IDC, do roku 2022 môžme očakávať ďalšie obrovské vládne stimulačné programy na nákup počítačov a notebookov pre školy a spoločnosti a to vo viacerých kútoch sveta.

Zdroj: WinFuture.de

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close