SpravodajstvoVeda a výskum

Nové výpočty naznačujú, že by sme mali aktualizovať naše vesmírne mapy. Nachádzame sa totiž inde, ako sme si mysleli

Slnečná sústava sa nachádza bližšie pri supermasívnej čiernej diere, než sme si doteraz mysleli

Nové mapy Mliečnej dráhy naznačujú, že Slnečná sústava by sa mohla nachádzať úplne inde, než sme si doteraz mysleli. Astronómovia sa domnievajú, že by to mohlo byť oveľa bližšie k supermasívnej čiernej diere, ktorá sa nachádza v jadre našej galaxie. Píše o tom portál Science Alert.

Modely ukazujú, že nie sme v ohrození. Slnko sa nepribližuje k čiernej diere, teda neexistuje žiadne riziko, že by sme boli týmto galaktickým monštrom pohltený. Čo však tento objav prináša, je nový pohľad na to, kde sa v rámci Mliečnej dráhy nachádzame. Zároveň sa ukazuje, aké náročné je vytvoriť 3D mapu galaxie, keď sa nachádzame priamo v nej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je to problém, ktorému astronómovia čelia už dlhú dobu. Je relatívne jednoduché zistiť, kde sa nachádzajú hviezdy, ak sa na ne pozeráme v 2D priestore. Akonáhle však chceme zistiť presné vzdialenosti, nastáva problém.

Meranie kozmických vzdialeností

Práve kozmické vzdialenosti sú extrémne dôležité. Pomáhajú nám prísť na to, aké jasné sú v skutočnosti objekty, ktoré môžeme pozorovať. Vhodným príkladom je hviezda Betelgeuse, ktorá sa nachádza oveľa bližšie k Zemi, než naznačovali predchádzajúce merania. Znamená to, že táto hviezda nie je taká veľká, ani taká jasná, ako sme si mysleli.

Ďalším príkladom môže byť objekt s názvom CK Vulpeculae. Ide o hviezdu, ktorá explodovala pred 350 rokmi. Astronómovia nedávno zistili, že sa táto explózia odohrala oveľa ďalej, než sa spočiatku predpokladalo. To naopak znamená, že bola jasnejšia a energetickejšia. Tým pádom musia vedci hľadať nové vysvetlenia.

Astronómovia sa však každým dňom zlepšujú v odhadovaní a vypočítavaní kozmických vzdialeností. Rôzne prieskumy totižto využívajú tú najlepšiu dostupnú technológiu, aby mohli vytvoriť presnú mapu našej galaxie, Mliečnej dráhy. Je to vedný odbor, ktorý sa nazýva astrometria. Astrometrii sa venuje napríklad rádiový prieskum VERA, ktorý vykonáva japonská organizácia s rovnakým názvom.

V roku 1985 sme definovali vzdialenosť Slnka od stredu galaxie na 27 700-svetelných rokov. Vďaka najnovším prieskumom VERA sa astronómom podarilo zistiť, že sa nachádzame len 25 800-svetelných rokov od galaktického jadra.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close