SpravodajstvoZariadenia

Vyplatí sa kúpa 5G smartfónu už dnes? Pozrite sa na dôvody pre a proti

5G smartfóny sú tu s nami už nejakú dobu pričom dnes už dominujú v prémiovej kategórii. Kedy sa však vyplatí prechod na 5G model?

Od predstavenia prvého 5G smartfónu už ubehli dva roky a stále ostáva otázkou, či sa vyplatí nákup takého modelu, alebo nie. V našej krajine predsa len nie je 5G úplne rozšírené v porovnaní so zahraničím. No napriek tomu sa nájde mnoho dôvodov, prečo by sme po 5G modeloch mali siahnuť už dnes a neodkladať ich kúpu až o niekoľko rokov. Samozrejme sa nájdu i výnimky, kedy sa nám modely s pripojením piatej generácie nevyplatia tak úplne. Technológie idú vpred míľovými krokmi a my sa teraz pozrieme na niekoľko dôvodov, prečo by ste nemali nákup modelu odkladať a v akom prípade vám postačí jeho 4G verzia.

V akom prípade sa nám 5G model vyplatí?

I keď sú smartfóny s najnovším štandardom pripojenia už niekoľko rokov, stále nájdeme pomerne málo používateľov, ktorí by tomuto čaru podľahli. Dôvodom môže byť vyššia cena, ktorú sa však oplatí do smartfónu investovať. Spravidla ide totiž o výkonnejšie smartfóny, ktoré majú pred sebou niekoľko rokov dostačujúceho ba až nadpriemerného výkonu.

Ak teda patríte medzi používateľov smartfónov, ktorí menia svoj smartfón raz za dva či viac rokov, určite sa vám oplatí siahnuť po takomto modeli. 5G smartfóny sú v dnešnej dobe lepšie vybavené a v mnohých prípadoch ich čaká dlhšia systémová podpora ako lacnejšie 4G smartfóny. Rovnako treba rátať s tým, že vo veľmi blízkej dobe môže byť pokrytie kvalitnejšou sieťou i u vás.

V dnešnej dobe je 5G smartfónov na trhu mnoho a výber je len na vás. Smartfón s 5G pripojením však nemusí byť len drahou hračkou. Pekným príkladom je napríklad Redmi Note 10 5G, ktorý ponúka nový druh pripojenia za dostupnú cenu. Ak je teda pre vás cena rozhodujúcim prvkom, smartfóny s pripojením piatej generácie sa nachádzajú i v strednej triede.

Pocítite reálny rozdiel pri využívaní rôznych typov siete?

Pri sieťach ešte zostaneme. Dôležitú úlohu zohráva aj to, akého mobilného operátora máte. Dnes najviac expanduje Telekom, čo sa týka pokrytia, ale aj operátor 4ka je silným hráčom, najmä naprieč Bratislavou. Zatiaľ, čo v prípade Telekomu sú rýchlosti síce diametrálne odlišné, tak v praxi mnoho rozdielov bežný používateľ v porovnaní s 4G/LTE nespozná. Dôvodom je, že v prípade 4G/LTE rýchlosti, kľudne viete prenáša dáta rýchlosťou aj cez 50Mbps. V prípade 5G sme rýchlosti v našom teste dosahovali ďaleko cez 200Mbps. Na bežné mobilné používanie internetu však bohato stačí aj 50Mbps vrátane sťahovania väčších dátových súborov. Otázkou teda zostáva, využijete v praxi najmä rýchlejšie prenosové rýchlosti? V prípade operátora 4ka by sme sa však už pozastavili. Dôvodom je, že v 4G/LTE sieti štandardná rýchlosť sťahovania je okolo 8 až 10Mbps, pri 5G to je však cez 100Mbps a tu je rozdiel vskutku cítiť. Preto, ak ste v pokrytí 5G siete operátora 4ka, tak stojí za zváženie 5G smartfón.

Kedy radšej siahnuť po 4G modeli?

Na druhú stranu tu máme 4G smartfóny, ktoré sa dnes už nenachádzajú medzi vlajkovými modelmi. Spravidla ide o modely strednej triedy, čomu odpovedá i ich výbava. Nie každý však potrebuje vyšší výkon. Ak patríte medzi majiteľov smartfónov, ktorí siahajú každý rok po novom modeli, investícia do drahšieho smartfónu môže byť pre vás zatiaľ zbytočná. Samozrejme, ak teda nebývate v zóne s 5G pokrytím.

Smartfón s pripojením piatej generácie môže priniesť i ďalšiu nevýhodu. Je ňou vyššia spotreba batérie, a to i vo chvíli, keď nie ste v pokrytí siete piatej generácie. Našťastie i toto sa dá už vyriešiť a 5G pripojenie v smartfóne mimo pokrytia obmedziť.

Treba však spomenúť i klesajúcu cenu zariadení s 5G pripojením, a práve to môže byť pre vás dôvodom, prečo by ste mali kúpu smartfónu s rýchlejším pripojením odložiť.

I keď je pre vás možno dnes 5G pripojenie zbytočnosťou, spomeňme si na časy, kedy sme prechádzali zo sietí 3G na siete 4G. Dnešné 4G nám rovnako mohlo prísť vtedy zbytočným. Dnes by sme na starších sieťach tretej generácie pravdepodobne nevedeli fungovať. Prechod na 5G siete je prirodzeným pokrokom v technológiách a nemali by sme sa mu brániť.

Rovnako treba dodať, že ruka v ruke s 5G pripojením, ide aj väčšia spotreba dát a preto je v tomto prípade potrebné myslieť aj na dátové paušály. Inými slovami, pri 5G zariadeniach a ak chcete túto technológiu aktívne využívať, tak si budete musieť priplatiť viac dát.

Vlastníte 5G smartfón, alebo je pre vás zatiaľ 4G štandard dostačujúci? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close