Spravodajstvo

Vymyká sa slovenský používateľ tomu globálnemu v súvislosti s používaním internetových prehliadačov? Toto hovoria dáta!

Internetové prehliadače používame na dennej báze. Preferujú používatelia slovenského internetu iné prehliadače, ako tí globálni používatelia?

Väčšina z nás pristupuje na internet za účelom práce, ale i zábavy. Využívame na to internetové prehliadača, či už Chrome, Firefox, Safari, Operu a ďalšie. Používame my Slováci v porovnaní so zvyškom sveta, iné internetové prehliadače? Odpoveďou je áno, ale i nie. Poďme sa pozrieť spolu na podrobné dáta, ktoré nám sprostredkoval portál gs.statcounter.com.

Aké internetové prehliadače preferujú používatelia na Slovensku?

Ešte predtým, ako sa vrhneme do čísiel a dát, tak treba povedať, odkiaľ pochádzajú. Statcounter je platformou, ktorá ponúka pre vydavateľov nástroje na sledovanie používateľov pričom služby spoločnosti využíva viac ako 2-milióny internetových stránok. Z týchto dát spoločnosť následne vytvára zaujímavé štatistiky a jednou z nich sú i preferencie používateľov súvisiace s využívaním internetových prehliadačov. Dáta vo všeobecnosti netreba brať ako 100%, ale ako dáta, ktoré zachytávajú trendy a vzhľadom i na množstvo sledovaných stránok, vedia nám poodhaliť i približné štatistické údaje s relatívne nízkou chybovosťou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Poďme sa pozrieť už na čísla a štatistiky.

Takéto prehliadače preferujeme na desktope

Dáta nižšie predstavujú štatistiky z používania internetových prehliadačov na počítačoch slovenskými používateľmi. Ako môžete vidieť nižšie, tak dominuje internetový prehliadač Chrome. Ten využíva niečo málo cez 66% používateľov internetu. Druhým najväčším prehliadačom je Firefox s trhovým podielom necelých 13%. Potom nasleduje Microsoft Edge s trhovým podielom 8,3%. Opera je štvrtým najrozšírenejším prehliadačom, pokrýva 6,83% trhu. Prvú päťku uzatvára Safari s trhovým podielom 4,85%.

Slovensko_internetove prehliadace_desktop_vyvoj
Zdroj: statcounter.com, vývoj podielu trhových podielov prehliadačov (desktop) posledných 12 mesiacov

Ako je na tom zvyšok sveta?

Dáta nižšie znázorňujú vývoj trhového podielu prehliadačov za posledných 12 mesiacov, avšak so sústredením na celý svet. Ako môžete nižšie vidieť, tak rovnako dominuje Chrome, ktorý pokrýva 66,35%. Výraznejšie rozdiely nájdeme na ďalších priečkach. Druhým najrozšírenejším prehliadačom je Safari s necelými 10%. V tesnom závese je Edge s 9,53%. Potom nasleduje Firefox s 8,34% a Opera s necelými 3%.

Svet_statistiky vyvoja trhovy podielov internetovych prehliadacov (desktop) poslednych 12 mesiacov
Zdroj: statcounter.com, vývoj podielu trhových podielov prehliadačov (desktop) posledných 12 mesiacov, Svet

Tieto prehliadače preferujeme na smartfónoch

Pri pohľade na smartfóny, dominuje Chrome, ktorý pokrýva 71,22% trhu. Druhým najrozšírenejším prehliadačom je Safari, ktorý pokrýva 20,97%. Potom nasleduje prehliadač Samsung Internet s trhovým podielom 5,64%. Štvrtým najrozšírenejším prehliadačom je Opera s 1% podielom. Prvú päťku uzatvára Firefox s trhovým podielom 0,73%.

Slovensko_vyvoj trhoveho podielu_12 mesiacov_internetove prehliadace_smartfony.jpg
Zdroj: statcounter.com, vývoj trhových podielov posledných 12 mesiacov na smartfóne, Slovensko

Tieto mobilné prehliadače preferuje svet

Je situácia vo svete odlišnou v porovnaní so Slovenskom? Veruže áno, ale nie tak dramaticky. Chrome je preferovaný v 63,06% prípadoch. Druhým najrozšírenejším prehliadačom je Safari s trhovým podielom 25,86%. Tretím je Samsung Internet s 5,2% trhovým podielom. Potom nasleduje Opera s 2,03% podielom a UC Browser s 1,7% trhovým podielom.

Svet_vyvoj trhoveho podielu_12 mesiacov_internetove prehliadace_smartfony
Zdroj: statcounter.com, vývoj trhových podielov posledných 12 mesiacov na smartfóne, Svet

V závere treba dodať, že dáta vyššie sú platné ku novembru tohto roka. Aký internetový prehliadač používate vy? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close