SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Vymenili by ste súkromie za peniaze? Japonská spoločnosť začala experiment, ktorý predpovedá znepokojivú budúcnosť

Keď nás v budúcnosti nahradia stroje, mnoho ľudí nebude mať prácu, ktorá by im priniesla peniaze. Japonskí výskumníci pracujú na riešení tohto problému.

Technológie napredujú bleskovým tempom, čo by v  budúcnosti mohlo znamenať drastický nárast nezamestnanosti. Niektorí výskumníci navrhli zavedenie takzvaného základného príjmu, sumy peňazí, ktorú by dostával každý člen spoločnosti, aby si mohol kúpiť veci potrebné na život.

Experiment, ako vytrhnutý z  temného vedecko-fantastického filmu, si dal za úlohu zistiť, či by nezamestnaní ľudia dokázali vymeniť svoje súkromie za peniaze. Niektorým to problém nerobí a  radi si pripíšu na účet 1830 dolárov (1660 eur). Projekt nesie názov Project Exograph a vymyslela ho japonská firma Plasma Inc. Úlohou jej experimentu je „posúvanie spoločnosti dopredu cez vedu a technológiu a zlepšenie živobytia celého ľudstva“. Aspoň tak znie oficiálny cieľ tohto výskumu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Budúcnosť pod dozorom

Štyria ľudia súhlasili, aby firma nainštalovala kamery do ich domovov. Jediným slepým miestom je kúpeľňa a  toalety. Počas jedného mesiaca budú tieto kamery zaznamenávať všetko, čo sa v  dome udeje, a na oplátku dostanú účastníci projektu dohodnutú sumu, ktorá je o polovicu vyššia, než dávky v nezamestnanosti.

Po uplynutí doby nahrávky pozmenia, aby nebolo možné zistiť, kto sa na nich nachádza a spolu s niekoľkými ďalšími spoločnosťami budú hľadať spôsob, ako by sa dali zábery speňažiť. Dobrou správou však je, že firma nahrávky nikomu ďalej  predávať nebude.

Myšlienka skrytá za týmto projektom hovorí, že niektoré zo spoločností už teraz skupujú digitálne dáta používateľov a tak chcú preskúmať, akú hodnotu by pre nich mali zábery zo „skutočného života“. Blížime sa totiž do doby, kde väčšina ľudí nebude schopná ponúknuť svoju prácu, výmenou za peniaze.

„Ak v oblasti umelej inteligencie a robotiky nastane pokrok, ľudia už nebudú musieť pracovať. Môžu žiť životy, kde namiesto svojich síl budú poskytovať dáta. Výslednú výplatu vypočítame podľa minimálnej čiastky potrebnej na zdravý život,“ vyjadril sa generálny riaditeľ spoločnosti Plasma Inc. Hiroki Enno.

Samozrejme, nie každá spoločnosť bude chcieť platiť tak vysokú čiastku za tieto dáta. Preto vznikol Project Exograph, aby spoločne našli prijateľnú čiastku.

Nie všetci vidia v  robotizácii strach

Nie všetci vedci a odborníci vidia v robotizácii nepriatelia. Viacero vedcov, ako aj odborníkov odhaduje, že do roku 2022 robotizácia a  AI nahradí približne 75 miliónov pracovných pozícií, a zároveň očakávajú, že ich vytvorí až 130 miliónov. Odborníci sa zhodujú, že ľudská práca je vo viacerých aspektoch nenahraditeľnou. Napríklad do popredia dáva ľudské vlastnosti ako je kreativita, socioekonomické zmyslové vnímanie, schopnosť komplexného riešenia problémov a podobne. Jednoducho, sú veci, v ktorých budeme aj naďalej vynikať. Len pre zaujímavosť, vedeli ste, že Slovenska republika patrí vo svete robotizácie medzi svetovú špičku? Na 10  000 zamestnancov na Slovensku pripadne 165 robot, zatiaľ čo európsky priemer je 114, prípadne americký 99. Stále však máme aj v tejto oblasti „medzery“. Tou „naj“ krajinou je Singapur, kde na 10 000 zamestnancov pripadá až 831 robotov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close