SpravodajstvoTechnológie

Vybrané švajčiarske kantóny pozastavili používanie 5G siete. Regulačné úrady ju chcú testovať

Niektoré regióny sa obávajú zdravotných problémov v súvislosti s použitím pásiem s vyššou frekvenciou

Obavy z modernej 5G infraštruktúry stále nie sú zažehnané a situáciu určite nezlepší ani aktuálne dianie v neďalekom Švajčiarsku. Vybrané švajčiarske kantóny totižto najnovšie vyjadrili obavy z novej 5G technológie, pričom okamžite pozastavili, respektíve čiastočne upravili prevádzku 5G siete, informuje zahraničný portál Techradar.com.

Švajčiarsko je aktuálne najvyspelejšou 5G krajinou v Európe

Švajčiarski operátori, ako aj celkovo celé Švajčiarsko, patria medzi európsku špičku v rámci zavádzania 5G technológie do reálnych podmienok a aplikácií. Dvaja hlavní operátori, Swisscom a Sunrise, pracujú na 5G sieťach už dlhé roky, čo sa odzrkadľuje aj na vynikajúcom pokrytí krajiny, ako aj veľkých prenosových rýchlostiach. Hlasy miestnej „anti-5G“ komunity však fungovanie celej 5G siete novej generácie značne pozastavili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obavy zo zdravotných problémov

Švajčiarski aktivisti poukazujú na fakt, že 5G siete využívajú vyššie frekvenčné pásma (Pozn. redakcie: mmWave), ako aj oveľa väčší počet prístupových bodov, ktoré budú takmer „všade“. Protiargumentom odborníkov však je, že celý rad výskumov potvrdil, že 5G sieť je bezpečná, čo následne potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia WHO. Po naliehaní miestnych aktivistov sa však na problém bližšie pozrel Federálny úrad pre životné prostredie Švajčiarska, ďalej len ako FOEN, ktorý nariadil bližšie otestovanie 5G technológie. 

Ako informuje portál Techradar.com, vybrané švajčiarske kantóny následne pozastavili používanie miestnych 5G prístupových bodov, respektíve obmedzili ich prevádzku až do momentu, kým sa ku téme nevyjadrí FOEN. Dĺžka samotného testovania 5G siete v reálnych podmienkach zatiaľ známa nie je, no je dosť možné, že sa výsledku tak skoro nedočkáme. Lepšieho otestovania technológie sa dožaduje aj Švajčiarska lekárska asociácia, ktorá tiež vyslovila isté obavy z 5G sietí.

Keďže ide o Švajčiarsko, celú situáciu môže skomplikovať (Pozn. redakcie: skomplikovanie z pohľadu mobilných operátorov) referendum, na ktorého iniciáciu stačí 100 000 podpisov. Aktuálne sa vo Švajčiarsku uvažuje nad dvomi referendami, pričom jedno z nich žiada, aby všetka zodpovednosť za škody zostala na pleciach samotných operátorov. Druhé referendum by mohlo obsahovať návrh o zavedení istých limitov pre emisie žiarenia

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close