Vybíja sa ti smartfón príliš rýchlo? Tu je 7 najčastejších dôvodov, prečo sa to deje, a ako ich môžeš ľahko opraviť

Ak sa ti smartfón vybíja veľmi rýchlo, nezúfaj. Pozri sa na najčastejšie dôvody, prečo sa ti mobil vybíja rýchlejšie, než by mal.

bateria smartfon
Zdroj: georgejmclittle / depositphotos.com

Nič nie je viac frustrujúce, ako keď sa ti batéria smartfónu vybíja rýchlo. Postupom času klesá kapacita batérie, s čím bohužiaľ nespravíme nič, no veľakrát vieme ušetriť batériu rôznymi spôsobmi.

Na to ako dlho smartfón vydrží totiž zásadne vplýva aj to, ako ho používame. Poďme sa teda pozrieť na niekoľko spôsobov, ako vieme šetriť batériu v smartfóne.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo spôsobuje najčastejšie, že batéria mobilu sa vybíja prirýchlo

Zníž jas obrazovky 

Obrazovka smartfónu je najväčším žrútom batérie. Hlavne teraz, v lete, častokrát mávame jas obrazovky na maxime, aby sme dokázali kvôli ostrému slnku niečo na nej vidieť. Ak ale jas držíš na maxime stále, potom prispievaš k tomu, že sa ti smartfón vybíja rýchlejšie.  

Čím nižší je totiž jas, tým menej energie si obrazovka vyžaduje a tým dlhšie ostane tvoje zariadenie nabité. Jas si vieš držať na minime manuálnym nastavením, no pravdepodobne budeš musieť jas neustále meniť keď budeš vonku a keď prídeš zas domov. Smartfóny ale ponúkajú aj automatický jas, čo nie je najlepšia možnosť pre šetrenie batérie, no ide o ideálny kompromis medzi pohodlím a úsporou.  

Dokáže automatické nastavenie jasu šetriť vašu batériu, alebo nie?
Zdroj: Vosveteit.sk

Mimochodom, dobrým tipom je aj zníženie Hz. Väčšina smartfónov dnes ponúka 120 Hz displej. Pár rokov dozadu, sme ale bežne fungovali s 60 Hz displejmi. Vyššia obnovovacia frekvencia rovnako prispieva k vyššej spotrebe batérie.

Zatvor aplikácie na pozadí 

Keď sme na mobile, väčšinou si skontrolujeme maily, sociálne siete, otvoríme hru a tak ďalej. Tieto aplikácie ostávajú otvorené v pamäti smartfónu aj keď ich nepoužívaš preto, aby si sa do nich vedel rýchlo vrátiť. Aplikácie otvorené na pozadí vieš zatvoriť, čo ti môže zachrániť pár percent.   

Zároveň si ale daj pozor a zatvor len také aplikácie, ktoré nebudeš o chvíľu otvárať znova. Zatváranie a opätovný štart aplikácie totiž míňa viac percent, ako keď necháš aplikáciu bežať na pozadí.  

zatvaranie aplikacii Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Mód obraz-v-obraze 

V dnešnom digitálnom svete nám nerobí problém multitasking, teda robenie viacerých vecí naraz. Aplikácie ako YouTube Premium alebo Twitch ti dovoľujú pozerať video v malom okne, zatiaľ čo robíš na smartfóne niečo iné. Netreba hádam vysvetľovať, že používanie viacerých aplikácií naraz je náročnejšie na batériu, ako používanie len jednej aplikácie. Ak teda máš problém s vybíjaním batérie, režimu obraz v obraze by si sa mal vyhnúť.  

Odpoj sa od internetu 

Väčšina smartfónov má možnosť pripojiť sa na bezdrôtovú sieť a v prípade, že nemáme k dispozícii Wi-Fi, používanie mobilných dát. Problém je, že väčšina užívateľov má zapnuté obe funkcie, hoci väčšinu času využívame len jednu z nich. Aj to môže viesť k vyššej spotrebe batérie. Ak sa ti smartfón vybíja rýchlo, vždy skontroluj, či máš zapnutú len jednu možnosť pripojenia na internet. Ak už máš posledné percentá, odpoj sa od internetu úplne.  Mimochodom, ak máš možnosť pripojiť sa k Wi-Fi, tak použi tú. Tá je menej energeticky náročnejšia a to odhadom až o polovicu v porovnaní s mobilnými dátami.

Mimochodom, dovoľ nám, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžeš identifikovať aplikácie, ktoré sa ti na pozadí pripájajú k internetu. Budeš prekvapený, ako často sa aplikácie bez tvojho vedomia pripájajú na internet. Odporúčame ti, aby so týmto aplikáciám zatrhol, prípadne ich rovno odstránil, ak ich často nepoužívaš.

pokus o pripojenie k internetu aplikacie
Zdroj: Vosveteit.sk

Určovanie polohy 

Rovnako aj určovanie polohy patrí k funkciám, ktoré pýtajú viac batérie. Info o polohe využíva viacero aplikácií, no ak sa ti smartfón rýchlo vybíja a vieš, že nebudeš mať dlhšie po ruke nabíjačku, potom vypni určovanie polohy.  

poloha mapy
Zdroj: AngieYeoh / shutterstock.com

Bluetooth 

Rovnaká situácia platí aj  v prípade Bluetooth. Na túto funkciu môžeš veľmi rýchlo zabudnúť napríklad po tom, ako si používal bezdrôtové slúchadlá. Bluetooth je však tiež jednou z náročnejších aplikácií, preto ju treba zakaždým vypnúť, keď ju nepoužívame.  

Obmedz náročné aplikácie 

Pozeranie videí vo vysokom rozlíšení, hranie hier či používanie náročných aplikácií si vyžaduje vyšší výkon smartfónu, čo sa naopak odzrkadlí na tom, že ti percentá klesnú rýchlejšie a čím náročnejšia aplikácia, tým rýchlejšie vyšťaví smartfón z celej jeho batérie.   

Riešenie je pritom jednoduché. Ak vieš, že nebudeš mať po ruke nabíjačku, vyhni sa používaniu náročných aplikácií. Ak to je nevyhnutné, snaž sa ich používať čo najmenej. V prípade posledných percent zapnutie graficky náročnej hry môže tvoj smartfón vybiť za sekundu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre