Vybíja sa ti notebook veľmi rýchlo? Takto jednoducho identifikuješ „žrútov batérie“ a vypneš ich
Ak sa ti batéria v notebooku vybíja prirýchlo, takto jednoducho identifikuješ žrútov energie, ktorý vybijú počítač do pár hodín.
Ak sa ti prirýchlo vybíja batéria na notebooku, príčin môže byť viacero, napríklad vek počítača a degradovaná batéria. Často sa ale stáva, že máš na ňom spustené náročné aplikácie, ktoré sú “žrútmi” batérie.
V prípade, že používaš veľa aplikácií náročných na výkon, potom je len prirodzené, že sa bude tvoja batéria trápiť a nevydrží dlho. Našťastie ale existuje jednoduchý spôsob, ako odhaliť náročné aplikácie a následne ich zatvoriť.
Hneď na začiatku si povieme, že jedna náročná aplikácia pravdepodobne nespôsobí, že sa ti začne notebook vybíjať okamžite. Ak ale beží viacero náročných aplikácií súčasne, potom už problém môže nastať. Rovnako platí, že ak už máš starší notebook so staršou batériou, aj menej náročných aplikácií môže spôsobiť problémy s batériou. Obzvlášť by si si mal ale dávať pozor na tie najnáročnejšie aplikácie.
Ako odhaliť náročné aplikácie?
Postup na identifikovanie náročných aplikácií je pomerne jednoduchý a priamočiary. Otvor si správcu úloh, čo môžeš niekoľkými spôsobmi. Najbežnejším je kombinácia kláves “Ctrl+Alt+Del”, no rýchlejšie ho otvoríš kombináciou “Ctrl+Shift+Esc”. Eventuálne sa môžeš k správcovi úloh dopracovať tým, že napíšeš “Správca úloh” do vyhľadávania vedľa menu Štart.
Následne klikni pravým tlačidlom na lištu, kde vidíš napísané Názov, Stav a parametre procesu a zvoľ si možnosť Spotreba energie. Do Správcu úloh ti pribudne nový stĺpec, v ktorom uvidíš koľko energie si prebiehajúce procesy vyžadujú. Procesy budú označené od “Nízkej” spotreby až po “Veľmi vysokú”.
Neprehliadni
Ktoré procesy treba zatvoriť?
Ak je proces, napríklad otvorená aplikácia, označená veľmi vysokou spotrebou, mal by si na ňu dať špecifický pozor. Ak systém Windows vyhodnotí spotrebu ako “veľmi vysokú”, znamená to, že tento proces môže životnosť tvojej batérie skrátiť aj o pár hodín. Niekedy sa notebook vybíja aj dvojnásobne až trojnásobne rýchlejšie. Ak ti batéria vydrží napríklad 6 hodín, len jedna aplikácia s veľmi vysokou spotrebou ti môže vybiť notebook už za dve hodiny. Aké aplikácie to sú?
Na označenie veľmi vysoké musia byť aplikácie naozaj mimoriadne náročné. Spravidla do tejto kategórie spadajú hry, no zaradiť do nej môžeme akýkoľvek softvér, ktorý je náročný na procesor, grafickú kartu alebo neustále pracuje na pozadí. Medzi náročné aplikácie patria napríklad programy na úpravu videa, 3D rendering softvér, prehliadač s množstvom otvorených okien a ďalšie podobné aplikácie. Vysokú spotrebu batérie môže spôsobiť aj malvér.
Pri vyberaní náročných aplikácií zároveň dávaj pozor na to, ako dlho potrebovali vysoký výkon. Ak napríklad niečo sťahuješ, prehliadač spotrebuje viac výkonu, no to neznamená, že ide o žrúta energie. Naopak hra, ktorú máš práve spustenú, si vyžaduje konštantný vysoký výkon a tým pádom vybíja batériu rýchlejšie. Info o tom, ako dlho aplikácia požadovala vysoký výkon nájdeš rozkliknutím údajov o spotrebovanej energii.
Medzi ďalších známych žrútov batérie patria aplikácie na videokonferencie, ako Zoom, Teams alebo Meet. Tieto aplikácie používajú naraz webkameru, mikrofón a internetové pripojenie. Pred každou dôležitou konferenciou maj teda na pamäti, že sa ti batéria notebooku bude vybíjať rýchlejšie.
V prípade, ak nemáš k dispozícii nabíjačku, si dávaj pozor aj na streamovacie platformy ako Netflix. Hoci vyzerajú tieto aplikácie neškodne, streamovanie v 2K alebo 4K kvalite si vyžaduje veľký kus energie.
Takto sa vysporiadaš s náročnými aplikáciami
Po identifikovaní najnáročnejších aplikácií ich jednoducho zatvor. Ak ich potrebuješ použiť, spotrebu prehliadača obmedzíš napríklad tak, že si dáš pozor na počet otvorených kariet. V prípade aplikácií môžeš nastaviť, aby sa ti niektoré nespúšťali automaticky pri zapnutí počítača. Tým obmedzíš počet aplikácií, ktoré nenápadne bežia po celú dobu na pozadí.
Komentáre