SpravodajstvoZariadenia

Vyberáte si novú tlačiareň? Toto sú základné tlačiarne aké poznáme

K základnej výbave počítača a to nie len v kancelárii patrí tlačiareň. Pýtali ste však niekedy ako si vybrať tlačiareň alebo aké tlačiarne vlastne existujú? Nižšie Vám prinášame prehľad základných tlačiarní.

Tlačiarne delíme podľa technológie ako tlačia

Ihličkové tlačiarne

Hlavnou výhodou ihličkových tlačiarní je ich lacná prevádzka, ale s kvalitou to už nevyzerá tak kvalitne ako by sme si mohli predstavovať. Jedinými spotrebným materiálom, ktorý potrebujete pri tlači je páska, podobne ako je to pri písacích strojoch. Na druhej strane nevýhoda je v hlučnosti a hlavne v kvalite tlače spočívajúcej napríklad v nemožnosti plnofarebnej tlače či v rozlíšení tlače. Ich využitie je preto v domácnostiach minimálne, nájdeme ich viac menej pri úradnom styku, napríklad na stavebných úradoch kde sa donedávna často využívali pre potreby tlačenia úradných dokumentov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: pixabay.com

Atramentové tlačiarne

Atramentové tlačiarne sú dnes zlatou strednou cestou. Kvalitovo sú pre domáce využitie už postačujúce a nezaťažia výrazne ani tak vašu peňaženku. Ak uvažujete o tlačiarni tak na trhu nájdeme viacero variantov, avšak vyberajte vždy takú, ktorá má rozlíšenie minimálne 1200 dpi (na trhu sú dostupné aj s rozlíšením 600 dpi). Vyhnete sa tak tlači s dnes nedostačujúcou kvalitou. Treba však zvažovať aj náklady do tlačiarní. V atramentových tlačiarňach sa využívajú takzvané cartridge náplne. Inými slovami, ak uvažujete o kúpe tlačiarne zvažujte vždy nie len jej samotnú cenu, ale aj prevádzkové náklady. Atramentová tlačiareň síce nedosahuje kvalitu laserových, ale náklady na jej prevádzku sú nižšie a kvalita tlače plnohodnotne postačuje na domáce využitie.

Zdroj: pixabay.com

Laserové tlačiarne

Najkvalitnejšie tlačiarne sú tie, ktoré využívajú na tlač laserovú technológiu. V posledných rokoch ich cena ide stále nižšie a nižšie, ale aj napriek tomu patria v porovnaní s vyššie spomínanými typmi tlačiarní k drahším. Ak potrebujete tlačiť fotografie, obrázky či iné grafické materiály tak jednoznačne vám odporúčame ísť práve do tejto varianty, totiž laserové tlačiarne sú schopné tlačiť aj vo vysokom rozlíšení. Pri výbere tlačiarne by ste sa mali pozerať na DPI. Táto skratka vám hovorí o rozlíšení a čím vyššie číslo tak tým lepšie. Zároveň pri kúpe tohto typu tlačiarne vám určite odporúčame pozerať sa po dobre renomovanom výrobcovi ako sú napríklad spoločnosti HP, Canon, Samsung a ďalší. Pred kúpou však zvážte aj prevádzkové náklady, ktoré sa od typu tlačiarne môžu líšiť. Zároveň odporúčame kupovať len typy tonerov určených pre konkrétny model. Napríklad my v redakcii využívame tlačiareň HP Color LaserJet 1600 a pri výbere správneho toneru sa vždy pozeráme po toneroch HP určených pre spomínaný model.

Zdroj: Pixabay.com

Alebo hľadáte 3D tlačiareň?

Najnovším kúskom na trhu sú 3D tlačiarne, s ktorými dokážete vytlačiť predmet nie na papier, ale v 3D. Ponuka v slovenských obchodoch je však zatiaľ ešte relatívne obmedzená, a preto širší výber nájdeme hlavne v zahraničných obchodoch. V tomto prípade je tiež potrebné sa pozerať ako na rozlíšenie a presnosť tlače tak aj na prevádzkové náklady, ktoré sa môžu výrazne líšiť. „Náplň“ v tomto prípade netvoria klasické tonery, ale špeciálny materiál, ktorého cena sa začína niekde na 25-30€.

Zdroj: pixabay.com

Zdroj: vlastný, zdroj obrázkov: pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close