BezpečnosťSpravodajstvo

Všetci používatelia Google služieb by mali poznať tento jednoduchý trik, aby sa nestali obeťou hackerského útoku

Dvojstupňové overenie účtu sa ukazuje byť účinnou ochranou pred online útočníkmi, ukazujú dáta spoločnosti Google.

Služby spoločnosti Google využíva drvivá väčšina populácie a preto niet divu, že sú pre hackerov atraktívnym cieľom. Preto sa spoločnosť v nedávnej minulosti rozhodla zaviesť pre časť používateľov automatický dvojstupňový systém overenia účtov. Hoci aj Google priznáva, že nejde o stopercentnú formou ochrany, no po zavedení tejto funkcie sa počet úspešných útokov v skupine týchto používateľov znížil o 50%, prezrádza Google.

Spoločnosť Google už dlhú dobu propagovala tento systém prihlásenia, ktorý je oveľa bezpečnejší, ako bežné heslo. Ku koncu minulého roka bolo jej cieľom automaticky zapnúť funkciu dvojstupňového overenia na niekoľkých miliónoch účtov a ich snaha priniesla ovocie, píše portál Techspot.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už dlhšiu dobu je známe, že tradičné heslá na zabezpečenie účtu nestačia. Hackeri dnes majú k dispozícii niekoľko možností, ako prelomiť heslo a získať prístup k vášmu účtu a nepomáha tomu ani fakt, že zvykneme používať rovnaké heslá pre rôzne portály, služby a aplikácie. Preto sa spoločnosť Google rozhodla automaticky zapojiť približne 150-miliónov účtov do dvojstupňovej verifikácie účtu.

Pre tých, ktorí sa s týmto pojmom ešte nestretli, dvojstupňová verifikácia účtu poskytuje dodatočnú vrstvu ochrany. Okrem tradičného spôsobu prihlásenia – užívateľským menom a heslom, prináša ešte jednu vrstvu ochrany. Svoj účet môžete zabezpečiť napríklad tajnou otázkou, PIN kódom, alebo smartfónom.

Ak by sa potenciálnemu útočníkovi podarilo prelomiť vaše heslo, do účtu sa aj tak nedostane. Je totiž nepravdepodobné, že by dokázal prelomiť aj druhú vrstvu ochrany. Google účet pozná zariadenia, z ktorých sa bežne do služby prihlasujete a ak si všimne, že ste sa prihlásili napríklad z inej krajiny, odošle vám správu na smartfón, ktorú musíte pre prístup do účtu potvrdiť. Samozrejme, ide len o jednu z mnohých podôb dvojstupňovej verifikácie účtu.

Ďalšou bežnou metódou sú SMS správy. Niektoré webové stránky vám po zadaní hesla pošlú správu s jedinečným kódom a až po jeho zadaní vás pustia ďalej. Niektorí považujú funkciu dvojstupňového overenia účtu za otravnú, no aj nedávne štatistiky Googlu naznačujú jej bezpečnosť.

Obrovský úspech

50% zníženie prípadov krádeží účtov je síce fantastická štatistika, no na druhú stranu spoločnosť sama poukázala na to, že v minulosti bola krádež účtov veľkým problémom. S automatickým zavedením dvojstupňového overenia účtu ale spoločnosť túto chybu napravila a ani zďaleka nekončí. Ďalším míľnikom Googlu je priniesť lepšiu formu ochrany pre dôležité osoby. Novinári, bojovníci za ľudské práva, či politici sú na internete rizikovou skupinou a útok na ich účty by mohol vyvolať obrovské škody.

Google preto spúšťa projekt The Campaign Security Project, ktorý prinesie organizáciám špeciálne nástroje a školenia pre pracovníkov v oblasti internetovej bezpečnosti. Čo sa týka ochrany pre bežného užívateľa, aj v tejto sfére prinesie Google rôzne vylepšenia. Už na budúci mesiac prinesie dobrovoľnú funkciu rozšíreného bezpečného prehliadania. Táto funkcia prinesie do vašich prehliadačov Chrome množstvo funkcií, ktoré vás budú chrániť pred hrozbami na internete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close