SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vrchné časti slnečnej atmosféry sú oveľa horúcejšie, ako tie spodnejšie: Podarilo sa vedcom prísť na to prečo?

Vedci v novej štúdii spolupracovali aj s Európskou vesmírnou agentúrou.

Slnko je pre vedcov stále z veľkej časti záhadou, no postupne sa im darí odkrývať jeho tajomstvá. Nové informácie prináša Európska vesmírna agentúra, ktorá naznačuje, že miniatúrne solárne erupcie môžu byť príčinou toho, prečo sú vonkajšie časti Slnka horúcejšie, ako tie spodnejšie, píše portál Sciencefocus.

Korona, vrchná časť solárnej atmosféry je totiž tristonásobne horúcejšia, ako vrstvy pod ňou. Pre vedcov bol tento úkaz dlhodobou záhadou. Solárne erupcie sú krátkymi výronmi radiácie, ktorá pochádza z povrchu Slnka. Zároveň ide o erupcie, ktoré môžu spôsobiť rádiové, alebo magnetické anomálie u nás, na Zemi. Vedci sa už dávnejšie zamýšľali nad tým, či môžu byť solárne erupcie spájané s obrovskými teplotami vo vyšších častiach atmosféry.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odpoveď sa vedcom podarilo nájsť v júni 2020. Európska vesmírna agentúra vtedy uverejnila doteraz najbližší záber nášho Slnka, na ktorom bolo vidno takzvané „ohniská.“ Zábery boli zachytené sondou Solar Orbiter, ktorá sa pohybovala vo vzdialenosti 76-miliónov km od povrchu Slnka. Zábery sondy Solar Orbiter odhalili približne 1.5-tisíc ohnísk, čo sú malé záblesky, ktoré trvajú od 10 do 200 sekúnd.

Čo ohrieva solárnu koronu?

Najnovší výskum prináša viac odpovedí. Vedcom spolupracujúcim s Európskou vesmírnou agentúrou sa podarilo vytvoriť model, ktorý simuluje presné merania, aké by dostala sonda skúmajúca Slnko. Tímu sa podarilo vytvoriť model, ktorý dokáže simulovať aj ohniská. V ich blízkosti sa vedcom podarilo objaviť naozaj zaujímavý úkaz. V oblasti okolo ohnísk sa môžu línie magnetických polí lámať a opätovne sa prepájať. Keď sa to udeje, uvoľní sa energia.

Vedci veria, že táto uvoľnená energia je dostatočná na to, aby dokázala udržať vysoké teploty vo vyšších vrstvách solárnej atmosféry. Nie je to však definitívny verdikt, ktorý by túto záhadu uzatvoril. Sami autori štúdie priznávajú, že ich práca je momentálne v počiatočnej fáze a že ich čaká ešte veľa práce.

S prácou im pomôže aj sonda Solar Orbiter. Tá bude študovať nielen neprimerane veľkú teplotu solárnej korony, ale pozrie sa aj na iné vlastnosti nášho Slnka. Sonda bude študovať jednotlivé vrstvy solárnej atmosféry, ale pozrie sa aj na solárny vietor. Solárny vietor je prúd energetických častíc, ktoré hviezda vyžaruje.

Pochopiť aktivitu nášho Slnka je pre vedcov mimoriadne dôležité. Ak by sme vedeli našu hviezdu lepšie odhadnúť, dokázali by sme lepšie predpovedať vesmírne počasie, ktoré môže poškodiť naše satelity, alebo infraštruktúru na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close