Vrátil sa starý WhatsApp podvod. Pozor, keď ťa niekto cudzí pridá do skupiny. Môžeš prísť o peniaze a úspory

Bezpečnostní experti postrehli, že sa cez platformy WhatsApp a Telegram začala šíriť nová podvodná kampaň, ktorá vyzerá takto.

WhatsApp hacker utok virus
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Online priestorom sa šíri množstvo podvodov a bezpečnostní experti upozorňujú, že sa práve cez platformu Telegram alebo WhatsApp začala šíriť staronová podvodná kampaň, na ktorú si treba dať pozor.  

Pozor na WhatsApp skupiny

Podvod sa začína tým, že ťa neznáma osoba pridá do WhatsApp alebo Telegram skupiny. V skupine nájdeš informácie o lákavej pracovnej ponuke alebo o investíciách, ktoré ponúkajú priam neuveriteľnú návratnosť. Ide však o prvý krok k finančnému podvodu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Veľa užívateľov sa už poučilo na vlastnej chybe, ktorou bolo reagovanie na podobné ponuky s vidinou ľahkého zárobku. Následne sa podvodníci užívateľa chytili a presvedčili ho, aby investoval do platformy s kryptomenami, akciami alebo podobnými produktami. V prípade pracovných ponúk mal užívateľ zaplatiť za to, aby mu podržali voľné miesto.  

Tieto investície ti peniaze nevrátia

Samozrejme, že takéto ponuky sú v 99 % podvod. Akonáhle podvodníkom zaplatíš, zmiznú aj s tvojimi peniazmi a už ich nikdy neuvidíš. Počas jedného z najnovších investičných podvodov sa bezpečnostný analytik dostal do WhatsApp skupiny s názvom Global AI Stock Discussion Group. Jej administrátorom bol užívateľ menom Chandra Takal.  

Takal písal, že je údajne expertom na spájanie AI modelov a krátkodobého tradingu, pričom táto metóda vedie k neuveriteľne vysokým ziskom. Samozrejme, že veľa ľudí táto ponuka zaujala, možno sčasti kvôli tomu, že zatiaľ väčšina nemá jasnú predstavu o tom, čo umelá inteligencia skutočne dokáže a čo nie.  

hacker utok
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Investičné podvody pravidelne vyťahujú z obetí státisíce amerických dolárov. Experti radia, že užívatelia by mali mať oči na stopkách pri každej nevyžiadanej investičnej ponuke.  

“Podvodníci prichádzajú s čoraz sofistikovanejšími metódami. Skupiny na sociálnych sieťach zapĺňajú falošnými členmi, cez ktorých zvyšujú svoju dôveryhodnosť. Užívatelia by si zakaždým mali overiť autenticitu investičnej ponuky ešte predtým, než do nej vložia svoje peniaze,” tvrdí expert na kyberbezpečnosť, Harisha K.  

Dobré je držať na pamäti to, že extrémne výhodné investičné ponuky neprichádzajú tak, že sa jedného dňa človek zobudí a nájde sa v náhodnej WhatsApp skupine. Hoci sa hovorí, že jeden nikdy nevie a šťastie môže udrieť naozaj hocikedy, zlatým pravidlom nielen online bezpečnosti je, že ak sa ponuka zdá byť príliš dobrá na to, aby bola pravdivá, zvyčajne to tak aj býva.  

Investičné podvody sa šíria aj cez Facebook  

V júni sme informovali o masívnej podvodnej kampani, ktorá doslova zaplavila platformu Facebook. Rovnako ide o investičný podvod, ktorý ale využíva technológiu deepfake a tváre slovenských prominentných osobností na to, aby z obetí vytiahli nemalé peniaze.  

Tento podvod sa začína rôznymi podvodnými profilmi. Príspevky týchto profilov sa častokrát javia ako typické bulvárne články. Používajú senzačný jazyk, užívateľov lákajú na dramatické titulky a častokrát tieto príspevky obsahujú aj regionálne známe osobnosti. Po kliknutí na príspevok sa užívateľ dostáva na stránku, ktorá dizajnom pripomína známu bulvárnu stránku v jeho krajine. Na Slovensku môže ísť napríklad o Topky.  

Scam peter pelegrini_2
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodnej kampane

Na stránke má užívateľ možnosť prečítať si o senzačnej novej investičnej platforme, ktorá priniesla danému prominentovi obrovský zisk a rovnaký zárobok môže priniesť aj tebe, ak sa zaregistruješ na tejto platforme. Tento formulár je však dobre ukrytý nástroj na zbieranie osobných dát. 

V iných prípadoch ťa zas kontaktuje telefonicky podvodník, ktorý ťa presvedčí, aby si investoval peniaze do tejto novej investičnej platformy. Všetko vyzerá legitímne a ak tam peniaze vložíš, skutočne môžeš vidieť, ako tieto peniaze rastú. Problém nastáva, keď ich chceš vybrať.  

Trik sa ukrýva v tom, že aj investičná platforma je podvod, ktorý ti len ukazuje, ako sa ti peniaze násobia. V skutočnosti ich už dávno má v rukách podvodník a vôbec nemá v pláne ti ich vrátiť.  

Opäť teda platí, že na internete by sme mali byť extrémne opatrní, čo sa týka príliš dobrých investičných ponúk.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre