Vplýva cena smartfónu na dostupnosť softwarových aktualizácií? Pozrite sa, ako sa správajú výrobcovia
"V cene smartfónu je častokrát započítaný aj prednostný servis a starostlivosť o zákazníkov..."
Na to, aby smartfóny fungovali ako dobre namazaný stroj, tak je nevyhnutné, aby software bol funkčným a pravidelne aktualizovaným. Dôvodom je, že bez aktuálneho softwaru sme vystavení rôznym bezpečnostným rizikám. Zároveň softwarové aktualizácie častokrát prinášajú nielen nové funkcie, ale aj optimalizáciu výkonu zariadenia. Správajú sa však výrobcovia smartfónov ku všetkým svojim zákazníkom rovnako, alebo ich „selektujú“ podľa ceny zariadenia? Tak na túto otázku odpovedá prieskum spoločnosti counterpointresearch.com, na ktorý sme včera upozornili.
Vplýva cena smartfónu na dostupnosť aktualizácií?
Analytici z counterpointresearch.com sa pozreli vo svojej analýze na viacero aspektov spojených s dostupnosťou aktualizácií pre smartfóny. My by sme radi z tejto analýzy vypichli frekvenciu distribúcie bezpečnostných aktualizácií a dostupnosť najnovšej verzie Androidu. Analytici sa pozreli na najväčších výrobcov smartfónov pričom sa sústredili na smartfóny, ktoré nie sú staršími ako 3 roky. Poďme sa pozrieť na výsledky, ktoré ich analýza priniesla.
Najrýchlejšie distribuuje bezpečnostné aktualizácie Nokia
Pri pohľade na frekvenciu distribúcie bezpečnostných aktualizácií, dominuje spoločnosť Nokia, ktorá ich uvoľňuje na mesačnej báze pre všetky svoje zariadenia. Medzi prominentov patrí ešte spoločnosť OnePlus. Na úplne opačnom konci zas nájdeme spoločnosti ako Oppo, LG, či Samsung, ktoré na mesačnej báze distribuujú aktualizácie približne len pre 16% až 22% zariadení.
Na grafe nižšie si môžete pozrieť, ako vplýva cena smartfónu na frekvenciu distribúcie bezpečnostných aktualizácií. Z dát spoločnosti vo všeobecnosti vyplýva, že čím drahší smartfón máte, tak tým je väčšia pravdepodobnosť, že dostanete aktualizáciu skôr s výnimkou spoločnosti Nokia (pozn. redakcie: OnePlus predáva len prémiové zariadenia).
Ako je to však s najnovšou verziou Androidu?
Na prvom grafe môžete vidieť percentuálne zastúpenie zariadení s najnovším Androidom (pozn. redakcie: pre účely vyhodnotenia analýzy sa za najaktuálnejšiu verziu Androidu považuje Android vo verzii 10). Ako v predošlom prípade, tak aj v tomto dominuje Nokia a OnePlus. Medzi prominentov patrí ešte Samsung. Na úplne opačnom konci sú spoločnosti ako Vivo, LG, či Oppo.
Neprehliadnite
Graf nižšie zas odzrkadľuje distribúciu jednotlivých verzií Androidu naprieč cenovými kategóriami smartfónov. Vo všeobecnosti môžeme však konštatovať, že čím drahšie zariadenie, tak tým má smartfón aktuálnejší software.
Môžeme výrobcom zariadení niečo vyčítať?
Určite každý z nás chce mať ten najaktuálnejší software medzi prvými. Je to prirodzené. Do úvahy však musíme brať cenu smartfónov ako aj konečné zárobky. Je logické, že pri drahších zariadeniach výrobcovia smartfónove distribuujú aktualizácie rýchlejšie, ako pri tých lacnejších. Dôvodom je, že v cene smartfónu je častokrát započítaný aj prednostný servis a starostlivosť o zákazníkov.
Komentáre