Spravodajstvo

Vplýva blízkosť smartfónu na kvalitu spánku? A je to bezpečné pre naše zdravie? Pozrite sa!

Dokáže smartfón ovplyvniť kvalitu nášho spánku? Pozrite sa na výsledky štúdií, ktoré sa tejto problematike venovali.

Aj vy s vaším smartfónom pravdepodobne trávite niekoľko hodín denne, keďže ho využívate na rôzne úkony. Či už často telefonujete, četujete s priateľmi, prehliadate internet alebo dokonca pozeráte filmy, čas pred obrazovkou dokáže pokojne stúpnuť aj na 6 hodín denne a viac, čo vôbec nie je nezvyčajné. Dokáže však náš smartfón vplývať aj na kvalitu spánku? A čo ak si ho necháme v noci v miestnosti, v ktorej zároveň spíme? Vie to spôsobiť nejaké zdravotné problémy? Na túto problematiku sa pozrel bližšie portál howtogeek.com a ak aj vás zaujíma či môžete so svojím smartfónom spať v jednej miestnosti, pozrite sa na to spolu s nami.

Smartfón môže vplývať na kvalitu spánku

O tom, že používanie smartfónu pred spánkom nám môže ovplyvniť kvalitu spánku už určite viete. Dôvodom je najmä svetlo displeja, ktoré dokáže narušiť náš spánkový cyklus a nedovolí nášmu mozgu, aby si oddýchol. Rovnaké problémy môže spôsobiť to, že si počas noci necháme náš smartfón v našej blízkosti. Narušený spánkový cyklus totiž môže spôsobiť, že by sme sa v noci častokrát budili. V prípade, že by sme si smartfón nechali v našej blízkosti, mohol by nás nútiť, aby sme si ho opäť vzali do ruky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Svetlo displeja a prechádzanie sociálnych sietí nás však neuspí, práve naopak. Opätovná práca na smartfóne nás ku spánku neuloží, no opäť nás prebudí. Z takéhoto dôvodu teda nie je vhodné, aby sme si telefón ukladali blízko postele či pracovali na ňom tesne pred spánkom. No dokáže náš smartfón spôsobiť aj iné riziká, ktoré sa môžu týkať nášho zdravia? Na toto sa pozrelo hneď niekoľko štúdií. Tie skúmali vplyv elektroniky vyžarujúcej žiarenie.

Štúdie odhalili prekvapivé výsledky

V roku 2014 Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny označila smartfóny ako „možné karcinogény pre človeka“. Táto organizácia však neodhalila žiadne zvýšené riziko vzniku rakoviny v oblasti hlavy či krku pri používaní smartfónu viac ako 10 rokov. Podobné výsledky získali aj ďalšie štúdie. Tie sa venovali aj tomu, či je vhodné mať smartfón vo svojej blízkosti počas spánku. Nedávna štúdia z roku 2018, za ktorou stojí US National Toxicology Program (NTP), odhalila zvýšené riziko nezvyčajných srdečných nádorov u samcov potkana, no u samičiek potkana či oboch pohlaví myší sa takéto riziko neobjavilo.

Je veľa štúdií a výskumov, ktoré hľadali odpovede na otázku či dokáže smartfón spôsobovať zdravotné problémy, ak s ním trávime noc v jednej miestnosti. Ani jeden nám však nedokázal priniesť jednoznačnú odpoveď, ktorá by hovorila, že áno. V súčasnosti môžeme povedať, že smartfón v našej blízkosti počas spánku by nemal zvyšovať riziko nádorov alebo zdravotných problémov. V konečnom dôsledku by sme sa tak nemali báť v tomto prípade ničoho iného, ako len zhoršenej kvality spánku. Ostatne ak by náš telefón mohol spôsobovať zdravotné problémy, nemala by na to dopad jeho blízkosť počas spánku. Počas dňa s ním totiž trávime oveľa viac času.

„Žiarenie zo smartfónu je neionizujúce, čo znamená, že má príliš nízku energiu na to, aby zničilo atómy alebo molekuly či poškodilo DNA.“

Spíte zvyčajne v jednej miestnosti ako je váš smartfón? A používate ho aj pred spaním? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close