AutáSpravodajstvoTechnológie

Volkswagen ukázal autonómneho robota, ktorý je schopný nabíjať elektromobily

"Nezávisle riadi nabíjané vozidlo a komunikuje s ním: od otvorenia krytu nabíjacej zásuvky po pripojenie zástrčky, až po odpojenie."

Nemecký výrobca automobilov odkryl prototyp autonómneho robota, ktorý je schopný nabíjať elektrická autá bez asistencie človeka. Na tému upozorňuje portál Futurism.com.

Autonómny robot

The Mobile Charging Robot svojim tvarom a pohybmi pripomína notoricky známeho droida R2-D2 z filmu Star Wars. Otázkou však je, prečo sa Volkswagen pustil do jeho vývoja?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za myšlienkou autonómneho robota, ktorý je schopný nabíjať elektromobily, stojí nápad prinesenia tejto technológie k veľkým parkovacím státiam, prípadne do blízkosti obytných komplexov, ktoré nedisponujú dostatkom nabíjacích výstupov. Spoločnosť by tak mohla potenciálne výmenou za malý poplatok odbremeniť majiteľov vozidiel od toho, aby cestovali za nabíjacími stanicami. Zároveň treba dodať, že táto technológie umožňuje prevádzkovateľom parkovacích miest a podzemných parkovísk rýchlo a jednoducho „elektrifikovať“ každé parkovacie miesto pomocou mobilného nabíjacieho robota. Inými slovami, prevádzkovatelia parkovacích domov môžu ušetriť nemalé prostriedky, ktoré plynú z úprav parkovacích státi, aby boli schopné ponúknuť možnosť nabíjania elektromobilov.

Podľa publikovanej tlačovej správy, robot funguje úplne autonómne bez potreby zásahu tretej strany. Rovnako je schopný komunikovať s jednotlivými elektromobilmi.

„Nabíjací robot – spustený pomocou aplikácie alebo komunikácie Car-to-X – pracuje úplne autonómne. Nezávisle riadi nabíjané vozidlo a komunikuje s ním: od otvorenia krytu nabíjacej zásuvky po pripojenie zástrčky, až po odpojenie. Celý proces nabíjania prebieha bez akejkoľvek ľudskej účasti.“

Hoci na prvý pohľad sa môže zdať tento robot ako neefektívny vzhľadom na to, že ho rovnako treba nabíjať, tak Volkswagen vidí v projekte veľký potenciál.

„Vytvorenie efektívnej nabíjacej infraštruktúry pre budúcnosť je ústrednou úlohou, ktorá spochybňuje celé odvetvie. Vyvíjame riešenia, ktoré nám pomôžu vyhnúť sa nákladným samostatným opatreniam.“ hovorí Thomas Schmall, generálny riaditeľ Volkswagen Group Components.

Spoločnosť by tohto robota mohla potenciálne uviesť do komerčného využitia už v priebehu nasledujúceho roka. Druhým dychom však treba dodať, že Volkswagen stále vyhodnocuje, či autonómny robotický systém má zmysel v širšom meradle.

„Flexibilná rýchlonabíjacia stanica bude uvedená na trh začiatkom roku 2021. Už o niekoľko týždňov bude DC wallbox testovaný v nemeckých výrobných závodoch rôznych spoločností.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close