Vojna na Ukrajine naštrbila dôveru Rusov v režim, ukazuje štúdia, hoci to miestne agentúry popierajú

Na rozdiel od ruských prieskumných inštitúcií, dáta z vyhľadávaní naznačujú, že spokojnosť populácie Ruska je za poslednú dekádu na historickom minime.

Obyvatelia Ruska sú mimoriadne nespokojní so situáciou v krajine
Zdroj: Unsplash (Ivan Lapyrin, Setyaki Irham), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Konflikt na Ukrajine stále prebieha, no aký mala invázia Ruskej federácie dopad na jej obyvateľov? V rámci novej štúdie sa výskumníci z Bennett Institute zamerali na najčastejšie vyhľadávané frázy miliónov Rusov a priniesli pozoruhodné výsledky.

Zdá sa že správy z oficiálnych ruských agentúr nie sú až tak správne, ako by sa mohlo zdať. Začiatok vojny na Ukrajine nevyvolal naprieč Ruskom vlnu šťastia, ako to miestne agentúry naznačovali. Práve naopak. Zdá sa, že spokojnosť obyvateľov Ruska je za posledných desať rokov na historickom minime. Dáta z internetových vyhľadávaní potvrdzujú, že bežný obyvateľ Ruska nesúhlasí a nie je nadšený z prebiehajúcej vojny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rusi od začatia konfliktu čoraz častejšie vyhľadávajú príspevky zamerané proti vojne a proti samotnému lídrovi Ruskej Federácie, Vladimírovi Putinovi. Tieto vyhľadávania prudko vzrástli krátko po začatí konfliktu a pokračovali v raste s každou vojenskou mobilizáciou a odvádzaním obyvateľov do vojny. Zároveň treba spomenúť že tieto vyhľadávania čiastočne ustali v momente, keď sa Kremeľ rozhodol zapojiť do konfliktu žoldnierske skupiny a dobrovoľníkov z väzníc.

Bežný občan ekonomické sankcie moc nepocítil

Štúdia zároveň zistila aj to, že ekonomické sankcie západných krajín mali veľmi malý dopad na bežnú ruskú domácnosť. Finančná situácia spotrebiteľov a podnikov sa rapídne stabilizovala na jar minulého roka. 

„Údaje Google a Yandex ukazujú, že úroveň finančného stresu sa rýchlo vrátila na predvojnovú úroveň, pričom počiatočné šoky zo západných sankcií pre ruské domácnosti trvali iba počas marca 2022.“

Politickí experti ale varujú, že akékoľvek správy z oficiálnych zdrojov Ruskej federácie už nie sú spoľahlivé. Dáta skresľuje strach obyvateľov verejne rozprávať proti vojne, ktorú Putin začal na Ukrajine. Zároveň ale existujú podozrenia, že samotná vláda prikrášľuje výsledky ich prieskumov.

V rámci nového výskumu vedci sledovali vyhľadávacie trendy ruských obyvateľov od roku 2012 až do roku 2023 a následne ich porovnali s dátami zachytávajúcimi 12 posledných mesiacov vyhľadávaní od ruského technologického giganta Yandex. Niekoľko rokov pred začatím invázie na Ukrajinu vyhľadávacie trendy obyvateľov sedeli s dátami, ktoré poskytovali prominentné ruské agentúry. Všetko sa zmenilo na začiatku roka 2022.

Po začiatku invázie prieskumné spoločnosti uviedli, že si Putin drží až 80% hlasov a údajne šťastie obyvateľov Ruska začalo po invázii rapídne rásť. Dáta ku ktorým sa dostali vedci ale naznačovali drastický pokles nálady obyvateľov. Ako vysvetľujú autori štúdie, Rusi vykazovali známky nevysloveného nesúhlasu so situáciou v krajine.

„Vyhľadávacie dáta sa ukazujú byť mimoriadne silným nástrojom pre odhadovanie postoja populácie určitého národa. Sú oveľa lepším nástrojom ako napríklad dáta zo sociálnych sietí, pretože zahŕňajú oveľa väčšiu časť populácie. Vyhľadávanie na webe sa zdá byť súkromnejšie a častokrát zobrazuje vnútorné myšlienky ľudí, ktoré nechcú povedať verejne,“ vysvetlil doktor Roberto Foa, jeden z autorov výskumu.

Nesúhlas s režimom narastá

Online dáta naznačujú, že obyvatelia Ruska nie sú len pasívnymi subjektmi. Vierohodnosť režimu bola neúspechmi v konflikte na Ukrajine naštrbená a čoraz viac ľudí sa Putinovi začína obracať chrbtom. V apríli tohto roku si autori štúdie všimli, že verejná nálada sa za posledné desaťročie dostala na historické minimum. Nálada je momentálne len o trošku vyššia než počas roku 2021, najhoršej fázy pandémie koronavírusu na území Ruska.

Obyvatelia Ruska zároveň vyhľadávali protivojnové frázy (napríklad „pacifizmus“, „žiadna vojna“, „putler“ a ďalšie.), ako aj mená kritikov putinovského režimu, napríklad Borisa Nemtsova alebo Alexeia Navalneho. Často sa vyhľadávali aj svetoznámi autori píšuci proti autoritárskemu režimu, napríklad Orwell alebo Solženicyn.

„Bežní obyvatelia Ruska častejšie vyhľadávajú frázy zamerané proti prevládajúcemu režimu, ak je vyššie riziko, že ich blízky budú odvedení do vojny,“ tvrdia autori. Ďalej dopĺňajú: „Protivojnové a protirežimné online vyhľadávania zaznamenali obrovský nárast okolo oznámení o odvode, ako je povolanie starnúcich záložníkov v máji 2022 a rozkaz na čiastočnú mobilizáciu z minulého septembra, spolu s menšími, ale stále významnými skokmi, počas období oznámení strát ruských obetí.“

Podotýkajú, že ak Rusko bude aj naďalej odvádzať svojich obyvateľov do vojny na Ukrajine, hrozí mu že sa nespokojnosť obyvateľov pretaví do väčšieho hnutia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre