„Vodné svety“ sú v galaxii oveľa rozšírenejšie než sa predpokladalo: Má to však jeden háčik

Výsledky novej štúdie ohromili vedeckú komunitu a otvárajú nové možnosti pre pátranie po živote mimo Zeme.

K2-18b
Zdroj: NASA

Voda je jednou z najzákladnejších podmienok pre život na Zemi, preto sa po nej snažia pátrať aj na povrchu iných planét. Vo svojom novom výskume vedci z University of Chicago zistili, že takzvané vodné svety môžu byť vo vesmíre oveľa rozšírenejšie, než sa spočiatku predpokladalo.

Hoci to znie ako dobrá správa, má to chyták. Hoci naozaj existujú planéty, ktoré sú 50 na 50 tvorené vodou a kameňom, všetka voda je uväznená v horninách, teda netečie po povrchu vo forme riek alebo oceánov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Prekvapilo nás koľko vodných svetov sme objavili obiehať okolo najrozšírenejšieho typu hviezdy v Mliečnej dráhe,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Rafael Luque.

Vo výskume pomáhajú vedcom neustále sa zlepšujúce teleskopy umožňujúce im odhaliť planéty vo vzdialených hviezdnych sústavách. Zamerali sa na štúdiu planét okolo červených trpaslíkov. Tieto hviezdy sú o niečo menšie a chladnejšie ako Slnko, no žijú oveľa dlhšie. Považujú sa za najčastejší typ hviezdy v našej galaxii. Zatiaľ sa im podarilo objaviť desiatky planét.

Planéty neobjavujú priamo, ale pomocou niekoľkých špeciálnych metód. Prvou je takzvaná tranzitná metóda, teda odhalenie planéty keď prechádza popred svoju hviezdu. Jemný pokles jasu hviezdy vedcom odhalí prítomnosť planéty. Druhou metódou je sledovať drobný pohyb hviezdy. Aj planéta svojou gravitáciou ovplyvňuje hviezdu, ktorá začína akoby kmitať na mieste.

Vodné svety

Každá metóda vedcom poskytne iné informácie o planéte a ich spojením vedci dokážu zistiť zloženie planéty. Pre potreby výskumu sa vedci pozreli na 43 planét obiehajúcich okolo červených trpaslíkov. Ich hustota naznačovala niečo zvláštne. Planéty boli príliš ľahké na to, aby sa skladali len z pevniny. Vedci sa domnievajú, že ich zloženie je z polovice hornina a z polovice voda alebo iná ľahšia molekula.

Pozorované planéty však nie sú celé pokryté obrovským oceánom. Nachádzajú sa blízko červeného trpaslíka, čo bráni vode existovať na povrchu v tekutom skupenstve. Ak by sa voda nachádzala na povrchu, premenila by sa na superkritické plynové skupenstvo, čo by sa odzrkadlilo na jej polomere.

Astronómovia teda predpokladajú, že sa ukrýva pod povrchom v rôznych štrbinách. Môže ísť o podobný prípad ako mesiac Europa, ktorý pod povrchom ukrýva vodu.

„Obrovské množstvo vedcov predpokladalo, že všetky planéty sú suché, pevné telesá,“ tvrdí Jacob Bean z University of Chicago.

Výskum vedcov potvrdzuje staršiu teóriu, ktorá si už dnes nedrží takú podporu ako kedysi. Podľa tejto teórie exoplanéty vznikajú o niečo ďalej od svojej hviezdy a postupom času sa priblížia vplyvom gravitácie ich materskej hviezdy.

Autori štúdie tvrdia, že dôkazy o takzvaných vodných svetoch sú síce solídne, no stále čakajú na „istotku“, ktorá by ich domnienky na 100% potvrdila. Dúfajú, že sa na skúmané svety pozrie aj Webbov vesmírny teleskop, ktorý by mohol priniesť definitívny dôkaz.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre