Voda pod južným pólom Marsu je horúcou témou: Nezhodli sa ani ďalšie dve vedecké štúdie

Na začiatku týždňa bola publikovaná práca, ktorá vyvrátila sľubné objavy z roku 2018. To vyvolalo vášnivé diskusie medzi vedcami.

Ako vyzeral Mars v minulosti?
Zdroj: NASA, ESA, USGS

Nedávno sme priniesli správu o Marse a o tom, ako dokázal oklamať vedcov. V roku 2018 vznikla štúdia, ktorá hovorila o fascinujúcom objave – vode pod hrubou vrstvou ľadu v oblasti južného pólu. Ich tvrdenie bolo tento rok vyvrátené.

Minulý pondelok sa objavila štúdia, ktorá tvrdí, že jasné odrazy na radare nie sú stopou vody, ale dôkazom o prítomnosti sopečných regiónov, ktoré sú roztrúsené po celej planéte. Štúdia zároveň tvrdila že na to, aby mohla voda v kvapalnom skupenstve pod južným pólom existovať, museli by vzniknúť až nereálne podmienky.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Okolo tejto témy vznikol veľký rozruch, ako píše portál New Atlas. Téma vyvolala obrovské diskusie a následkom toho vznikli dve kompletne odlišné štúdie s rozdielnymi výsledkami. Podľa jednej štúdie je možné, aby pod ľadom južného pólu existovala voda. Jazero by nebolo tak hlboko, ako naznačovala štúdia z roku 2018, ale mohlo by teoreticky existovať.

Vedci totiž vytvorili experiment, ktorý sa zameral na obsah solí vo vode, ktoré by jej bránili zamrznúť. Na to, aby mohla voda pod južným pólom Marsu existovať, by musela byť extrémne slaná. Vytvorili teda roztok z perchlorátov a chloridov, ktorý následne umiestnili do komory simulujúcej drsné podmienky marťanského polárneho regiónu.

Podľa ich výsledkov môžu slané roztoky vyprodukovať radarový signál, ktorý zachytila sonda Mars Express. Podľa ich štúdie teda môže voda pod ľadom existovať, no v nej by sa nachádzali kryštáliky ľadu, alebo pôdy.

Druhá strana mince

Druhá štúdia ale tvrdí niečo úplne iné. Vedci využili rovnakú metódu, ako práca publikovaná v pondelok. To znamená, že vytvorili 3D model planéty, ktorý následne celý pokryli vrstvou polárneho ľadu. Opäť sa teda zistilo, že jedinečnú stopu vody mohli odrazu pozorovať po celej planéte. Lenže prečo je to tak? Vedci, ktorí neveria správam o objave vody pod južným pólom tvrdia, že v skutočnosti ide o vulkanické regióny, ktoré sa nachádzajú po celej planéte. Ak by bol Mars pokrytý ľadovou vrstvou, všetky by na radare svietili rovnako.

Mars nás oklamal. Pod južným pólom nie je žiadna voda
Simulácia mala napodobniť podmienky južného pólu a ukázať, že radarový signál nebol voda. Zdroj: Cyril Grima

Tieto regióny vznikajú z lávových prúdov bohatých na železo. Podobné prúdy možno nájsť aj u nás na Zemi a aj tie odrážajú radarový signál rovnakým spôsobom. Zdá sa, že voda na Marse je v poslednej dobe horúcou témou. Faktom je, že dve protichodné štúdie nemôžu priniesť relevantné dôkazy o tom, či sa voda pod južným pólom planéty nachádza, alebo nie.

Do problému sa zapájajú aj ďalšie vedecké skupiny, ktoré sa buď zastávajú teórie o tom, že sa žiadna voda pod južným pólom planéty nenachádza, alebo podporujú alternatívne teórie. Tie ponúkajú oveľa jednoduchší pohľad na problematiku. Než sa ale debata ukončí, vedci budú potrebovať viac konkrétnych dôkazov.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre