SpravodajstvoVeda a výskum

Vo vzdialenej skupine galaxií nastala explózia, väčšia než čokoľvek, čo sa nám podarilo zaznamenať

Do kráteru, ktorý po nej ostal by sa zmestilo 15 našich galaxií

Výskumníci z centra pre rádiovú astronómiu objavili doteraz najväčšiu explóziu, aká bola zaznamenaná od čias veľkého tresku. Explózia prišla z blízkosti supermasívnej čiernej diery v centre galaktickej skupiny Ophiuchus, 390-miliónov svetelných rokov od Zeme.

„Už v minulosti sme mohli pozorovať menšie explózie z galaktického zoskupenia, no táto je naozaj veľmi obrovská,“ popisuje Melanie Johnston-Hollitt, profesorka z univerzity Curtin.

Aby mohli explóziu zaznamenať, použili vedci štyri teleskopy rozmiestnené naprieč celou zemeguľou. Jedným z nich bolo napríklad röntgenové observatórium Chandra, alebo vesmírne observatórium Európskej vesmírnej agentúry, Newton. Išlo o tak silnú explóziu, že v plazme, obklopujúcej čiernu dieru, ostala po nej diera. Zaznamenaný výbuch vylúčil do okolitého vesmíru päťkrát viac energie, než tomu bolo u predchádzajúceho držiteľa rekordu. Vedci podotýkajú, že celá udalosť bola nadmieru „energetická“ a nevedia vôbec prečo. Taktiež je pre nich otázkou, ako mohla explózia narásť do tak veľkých rozmerov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový „rekordman“

Simona Giacintucci, z Námorného výskumného laboratória vo Washingtone prirovnala explóziu k výbuchu sopky St. Helens v roku 1980. Išlo  totiž o najhoršiu vulkanickú erupciu v Spojených štátoch.

„Jediný rozdiel je, že do krátera po tejto explózii by ste dokázali vtesnať 15 Mliečnych dráh,“ vysvetľuje rozdiel.

Výbuch nebol iba najväčším, aký kedy videli, ale zároveň sa odohrával veľmi pomaly. Pripomínalo to explóziu v spomalenom zábere, ktorá sa odohrávala stovky miliónov rokov. Vedci z NASA dokázali potvrdiť, že v skutočnosti išlo o výbuch. Podľa slov jedného z vedcov, všetky údaje sadli ako ruka do rukavice.

„Rádiové dáta korešpondujú s röntgenom. Ide  teda o jasný dôkaz toho, že sa na danom mieste odohrala explózia doteraz nevídaných rozmerov,“ dodal.

Rádiové teleskopy umožnili vedcom pozrieť sa do vesmíru hlbšie než kedykoľvek predtým a veria, že s novou technológiou sa im podarí objaviť viac explózií, pripomínajúcich túto. Tím vedcov sa zameria na miesto po výbuchu s dvojnásobným množstvom rádiových antén, ktoré prinesú až desaťkrát citlivejšie výsledky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close