Vo vesmíre sa už čoskoro objavia nové atómové hodiny od NASA. Ich úlohou je zrýchliť a zlepšiť navigáciu vo vesmíre

timing_and_nav_feature-title_graphic_opt
Zdroj: NASA

Na obežnú dráhu Zeme sa už čoskoro dostanú nové vesmírne atómové hodiny, ktoré majú byť prelomovým prvkom v rámci navigácie pri ďalších vesmírnych misiách. Atómové hodiny vyrobené Americkou vesmírnou agentúrou NASA budú na obežnú dráhu vyslané už o niekoľko dní, presnejšie 22. júna. Dopraviť by ich tam mala raketa SpaceX Falcon Heavy.

Navigácia vo vesmíre je obtiažna

Načo sú vôbec atómové hodiny potrebné vo vesmíre? Ich hlavnou úlohou je navigácia v rámci vesmíru, no v tomto prípade myslíme o čosi vzdialenejšie časti vesmíru, ako len obežnú dráhu Zeme. Kozmická loď putujúca do hlbín vesmíru totižto nie je vybavená žiadnym navigačným systémom ako GPS. Celá navigácia kozmických lodí totižto stojí na atómových hodinách, ktoré sú umiestnené na povrchu Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako funguje určovanie polohy?

Operátori na Zemi vyšlú signál, ktorý zaznamená kozmická loď. Tá následne odpovedá ďalším signálom.  Atómové hodiny následne určia, koľko trvalo odoslanie signálu, vďaka čomu dokážeme určiť presnú polohu kozmickej lode. Problém je však v tom, že výmena signálov so Zemou je pomerne dlhá, najmä vo vzdialených vesmírnych misiách. Atómové hodiny nachádzajúce sa priamo na kozmickej lodi by tak výrazne proces určovania polohy urýchlili.

Super-rýchla navigácia a ovládanie

Rýchle určenie polohy ale nie je jediným benefitom atómových hodín nachádzajúcich sa priamo na palube kozmickej lode. Obrovskú úlohu zohrávajú aj pri ďalšom ovládaní a navigácii. Vďaka vlastným atómovým hodinám budú reakcie na úlohy zo Zeme okamžité a na ďalšie určovanie cieľov tak nebude musieť kozmická loď vysielať požiadavky na Zem, ale bližšie výpočty a meranie vzdialeností zvládne úplne sama.

Najpresnejšie vesmírne hodiny

A načo nám vlastne atómové hodiny sú? V skratke môžme povedať, že sa jedná o najpresnejší spôsob merania času, aký sme kedykoľvek vymysleli. Tento typ atómových hodín, ktorý bude vyslaný na obežnú dráhu Zeme totižto stratí iba 1 sekundu za nadchádzajúcich 9 miliónov rokov. Pre porovnanie, bežné atómové hodiny nachádzajúce sa na palube klasického GPS satelitu, sú zhruba 50-krát menej stabilné, ako najnovšie atómové hodiny od NASA. Ak bude misia na obežnej dráhe úspešná a presnosť atómových hodín bude zachovaná, môžme hovoriť o najpresnejších hodinách vo vesmíre.

Viac o vesmírnych atómových hodinách nájdete priamo na stránkach NASA.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre