Vlny, ktoré akoby zamrzli na mieste: Toto sa stane, keď sa okraj magnetosféry stretne so solárnym vetrom

Vedci nedávno objavili zaujímavú situáciu, ktorá môže nastať v magnetickom poli našej planéty.

Vlny, zamrznuté v našej magnetosfére
Zdroj: Soundcloud(imperialcollege)

Magnetosféra je ochranná bublina okolo našej Zeme, ktorá nás chráni pred neustálym prúdom častíc solárneho vetra. Naše magnetické pole vzniká hlboko v zemskom jadre, píše portál Science Alert.

Astronómovia predpokladali, že okraje nášho magnetického poľa budú pod neustálym nátlakom solárneho vetra viať, podobne ako látka vo vetre, no nečakaný objav hovorí o opaku: Niektoré magnetické vlny stoja na svojom mieste. Objavil to fyzik Martin Archer z Imperial College London. Ten sa venuje štúdiu magnetosféry už niekoľko rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spolu so svojim tímom zistil, že magnetopauza, hranica našej magnetosféry, sa chová trochu ako membrána bubna. Keď ju zasiahne sila solárneho vetra, vytvoria sa vlny, šíriace sa magnetopauzov smerom k zemským pólom a následne sú odrazené späť k zdroju.

Nielen to, no tieto odrazené vlny sa môžu pohybovať proti smeru solárneho vetra. Občas sa teda môže stať, že sila solárneho vetra je rovnaká, ako sila odrazenej vlny. V tomto prípade nastane situácia, ktorá má veľké množstvo energie na oboch stranách, no nič sa nehýbe.

„Táto situácia je podobná, ako keď sa rozhodnete kráčať na eskalátore v opačnom smere. Hoci vynakladáte námahu, aby ste sa niekam dostali, ostávate stáť na mieste,“ vysvetľuje Archer.

„Zamrznuté“ vlny ostávajú dlhšie v našej magnetosfére a môžu pôsobiť ako urýchľovač častíc, ktorý nás môže ovplyvniť. Elektróny, ktoré sa dostanú do blízkosti odrazenej vlny sa po nej skĺznu, ako surfer po vlne. Častice, ktoré sa skĺznu po magnetickom poli až k pólom planéty, vytvárajú polárnu žiaru. Zároveň môžu byť ovplyvnené aj radiačné pásy v našej magnetosfére.

Tím vedcov však zatiaľ nevie povedať, akým spôsobom môžu „zamrznuté“ vlny ovplyvniť častice. Medzičasom sa vedcom podarilo preložiť tento druh vĺn na zvuk. Neurobili to len pre verejnosť. Preloženie vesmírnych dát na iné médium môže vedcom pomôcť získať nové informácie, ktoré by v opačnom prípade ostali ukryté.

Zvuky našej magnetosféry

Počítačové simulácie umožňujú vedcom vidieť, čo presne sa deje, no satelity im ponúknu len záznam vĺn. Ak sa na tieto dáta pozrú, nedokážu hneď interpretovať, čo na zázname vidia. Archer tvrdí, že takýto typ dát sa lepšie hodí pre náš zmysel sluchu. Ak dáta preložia na audio stopu, v niektorých prípadoch získajú intuitívne predstavu o tom, čo sa v skutočnosti deje.

V tomto prípade môžeme počuť hlbší zvuk vĺn, ktoré proti sile solárneho vetra zastali na mieste. Vyššie tóny, ktoré sa spájajú s inými typmi vĺn nevydržia tak dlho. Ak by vás zaujímalo, ako znie naša magnetosféra, môžete si to vypočuť aj na nahrávke nižšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre