Vírusy zdedené po našich evolučných predkoch pomáhajú rakovine, zisťujú vedci
Výskumníci v novej štúdii skúmali takzvané endogénne retrovírusy a zistili, že pravdepodobne pomáhajú rakovine rásť.
Výskumníci z University of Colorado, Boulder, vysvetľujú, že ak nahliadneme do ľudského genómu, objavíme kúsky DNA zanechané vírusmi, ktoré infikovali ešte našich primátich predkov pred desiatkami miliónmi rokov.
Ide o takzvané endogénne retrovírusy, ktoré sa dlhú dobu považovali za nepotrebnú časť DNA, ktorá nemôže spraviť nijakú škodu. Nové výskumy ale ukazujú, že ak sa tieto časti DNA prebudia, môžu pomôcť rakovine prežiť a rozširovať sa. Popri tom výskumníci zistili, že ak vypneme niektoré z týchto ostatkov vírusov, potom liečba rakoviny prebieha lepšie.
“Náš výskum naznačuje, že dnešné ochorenia môžu byť výrazne ovplyvnené týmito prastarými vírovými ostatkami. Len málo vedcov sa v súčasnosti venovalo ich výskumu,” tvrdí jeden z autorov štúdie, Edward Chuong.
Staršie výskumy dokázali, že približne 8% nášho genómu tvoria endogénne retrovírusy, ktoré sa do našich buniek dostali cez našich evolučných predkov. Postupom času sa dostali do našej DNA a dokázali ovplyvňovať množstvo nadchádzajúcich generácii. Endogénne retrovírusy nedokážu vytvoriť funkčné vírusy, môžu slúžiť ako spínače, ktoré aktivujú blízke gény. Niektoré prispeli k vývoju placenty, iné ovplyvňujú reakcie nášho imunitného systému na moderné ochorenia, ako napríklad COVID.
Autori štúdie vysvetľujú, že veľa výskumov sledovalo, ako môžeme endogénne retrovírusy domestikovať, aby nám pomáhali, no len málo výskumov sa zameriavalo na to, aké riziko pre nás môžu predstavovať. V rámci novej štúdie vedci skúmali, ako môžu tieto retrovírusy ovplyvniť rakovinu. Na to sledovali genóm 21 typov rakovín z verejne dostupných datasetov.
Tu sa zistilo, že špecifická línia endogénnych retrovírusov, LTR10, vykazovala prekvapivo vysokú mieru aktivity v prípade niekoľkých typov rakovín, napríklad rakoviny pľúc alebo rakoviny hrubého čreva. Ďalšie analýzy desiatok pacientov ukázali, že LTR10 boli aktívne približne v tretine prípadov.
Neprehliadni
Pacienti lepšie reagujú na liečbu po vypnutí LTR10
Následne vedci použili CRISPR, nástroj na úpravu génov, na to, aby deaktivovali sekvencie, kde sa LTR10 retrovírusy objavovali. Ukázalo sa, že deaktiváciou týchto génov sa deaktivoval aj gén, ktorý podporuje vývoj rakoviny.
“Zistili sme, že keď deaktivujeme tento retrovírus v rakovinových bunkách, vypne sa aj blízka genetická expresia,” tvrdí Atma Ivancevic, spoluautor výskumu.
Výskumy na myšiach ukázali podobné výsledky. Keď vedci odstránili LTR10 z rakovinových buniek, vypli sa aj gény, ktoré podporovali vývoj rakoviny. V praxi tak liečba na zmenšenie nádoru fungovala lepšie.
“Vieme, že rakovinové bunky vylučujú veľa génov, ktoré by nemali fungovať, no nikto nevie, aké procesy ich aktivovali. Teraz vieme, že za to pravdepodobne môžu tieto prastaré vírusy,” vysvetľuje Chuong.
Autori štúdie vysvetľujú, že len táto jedna línia retrovírusov reguluje až 70 génov spojených s rakovinou. Iné línie pravdepodobne ovplyvňujú iné gény a iné typy rakovín.
Štúdia nie je prvou, ktorá prikladá vinu za rakovinu práve týmto prastarým vírusom. Predchádzajúce výskumy tvrdia, že tieto endogénne retrovírusy môžu vylučovať toxické zlúčeniny alebo podporujú genetické mutácie. Iné, novšie, výskumy zas odhalili, že retrovírusy môžu podporovať leukémiu alebo rakovinu prostaty.
Retrovírusy rakovinu nespôsobujú
Autori štúdie zároveň varujú, že ich práca nehovorí, že endogénne retrovírusy spôsobujú rakovinu. Vysvetľujú, že keď vznikne rakovina, práve ona endogénne vírusy prebúdza a následne aktivuje ďalšie procesy, ktoré pomáhajú rakovine rozširovať sa. Autori štúdie sa taktiež domnievajú, že postupom veku sa ľudské genetické obranné mechanizmy rozpadajú. To dovoľuje ďalším retrovírusom zobudiť sa. Môže to viesť aj k ďalším zdravotným problémom.
“Vždy nám veľmi pomôže, keď zistíme ako sú gény v nádoroch pozmenené. Umožňuje nám to objaviť potenciálne nové liečby alebo nájsť ľudí, ktorí budú na súčasné liečby reagovať lepšie,” tvrdí Cheong.
Cheong dodáva, že zatiaľ nemáme všetky časti skladačky, no endogénne retrovírusy môžu hrať významnú úlohu v tom, ako sa prejavujú rôzne choroby v bunkách.
Komentáre