Veda a výskum

Vírusy vtáčej chrípky by mohli spôsobiť ďalšiu ľudskú pandémiu, varujú vedci

Svet sa spamätáva z globálnej pandémie COVID-19, no zvieracia chrípka môže predstavovať ďalší výrazný problém.

V posledných rokoch sme si prešli globálnou pandémiou, za ktorú mohlo ochorenie COVID-19 no autori nového výskumu varujú, že možno ešte nie sme úplne za vodou. Namiesto vírusu SARS-CoV-2 by však ďalšiu veľkú pandémiu mohla spôsobiť vtáčia chrípka, informuje portál University of Sydney.

Autormi novej štúdie sú vedci z Číny a Austrálie, ktorí tvrdia, že pandémiu by mohli odštartovať vírusy chrípky, ktoré sa momentálne šíria zvieracou populáciou. Proti niektorým sa totiž ľudské telo vie brániť len slabo alebo vôbec. V rámci štúdie výskumníci pracovali s viac ako 70-tísic záznamami zvieracej chrípky v rozmedzí rokov 1970 až 2016. Na základe toho mohli sledovať prepuknutia vírusov v zvieracích populáciách, ktoré by mohli preskočiť aj na človeka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Naša práca prináša pevné základy, na ktorých môžeme lepšie pochopiť to ako a kedy zvieracie varianty chrípky prepuknú do pandémie postihujúcej ľudí,“ tvrdí profesor Michael Ward, jeden z autorov štúdie.

Čaká nás ďalšia pandémia?

Ward vysvetľuje, že svet sa stále spamätáva z pandémie COVID-19, no vírus zvieracej chrípky by mohol ľudstvu spôsobiť ešte väčšie problémy. Niektoré varianty zvieracej chrípky majú totiž oveľa vyššiu úmrtnosť. Výskumníci vo svojej práci konštatujú, že vtáčia chrípka je najpravdepodobnejším zdrojom ďalšej pandémie, ak by mala nejaká prepuknúť. Vtáctvo môže byť hostiteľom pre mnohé varianty chrípky. Je preto pravdepodobnejšie, že jeden variant môže preskočiť na človeka.

„Problémom v tomto prípade môže byť jediná mutácia, ktorá dá vírusu schopnosť preskočiť z vtákov na cicavce. Ak sa vírusu v novom prostredí začne dariť, potom môže preskočiť aj na človeka. V tomto prípade je to otázka čísel. Preskakovanie vírusov nie je výnimočná udalosť, čiže je pravdepodobné, že by si postupom času našiel cestu aj ku nám,“ tvrdí Ward.

Ak sa dva rozdielne chrípkové vírusy stretnú v jednej bunke, môžu zmiešať svoj genetický materiál a v tomto prípade vzniká nový vírus, ktorý má možnosť odštartovať ďalšiu pandémiu. Ak by sa vtáčí vírus dostal do prasiat, kde by zmutoval, potom môže vzniknúť podľa slov vedcov: „virálny armagedon a globálna zdravotná kríza obrovských rozmerov.“

Vtáčia chrípka je zodpovedná za 79,6% všetkých prípadov chrípky vo zvieracích hostiteľoch. Nasleduje prasacia chrípka s 10,6%. Vírus vtáčej chrípky nesie označenie H5N1 a momentálne je vo svete mimoriadne rozšírený a vedie už posledných dvadsať rokov. Od roku 2003 vtáčia chrípka nakazila približne 900 ľudí s úmrtnosťou až 52%. Podľa autorov štúdie sa nové typy chrípky objavia na území Ázie, Severnej Ameriky a Európy.

Čo sa týka monitorovania zvieracej chrípky, v tomto smere nie je dostatočné, upozorňujú autori výskumu. V praxi to znamená, že zdravotnícke inštitúcie nemusia včas odhaliť nové typy vírusov alebo ďalšiu blížiacu sa pandémiu. V tomto smere je však náročné monitorovať populáciu divých zvierat, obzvlášť ak hovoríme o vtáctve.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close