Vírusov a škodlivých súborov pribúda. Kaspersky odhaľuje, koľko ich odhalili v minulom roku denne. To číslo je šialené!

Kaspersky informuje, že rok 2021 sa niesol v duchu zvýšenej aktivity hackerov. V porovnaní s rokom 2020 zaznamenali nárast identifikovaných škodlivých súborov o 5,7%.

hacker
Zdroj: Vosveteit.sk, toppng.com

Zatiaľ, čo niekoľko rokov dozadu boli vírusy skôr raritou, ako dennou súčasťou používateľov internetu, tak dnes je situácia iná. V pravidelných intervaloch vám prinášame informácie o najnovších internetových hrozbách a zdá sa, že takýchto správ bude do budúcnosti len pribúdať. Minimálne to naznačujú trendy, na ktoré poukazuje známa kyberbezpečnostná spoločnosť Kaspersky.

Státisíci škodlivých súborov denne

Spoločnosť konkrétne upozorňuje na to, že rok 2021 bol rokom, v ktorom rástol počet škodlivých súborov, ktoré sa podarilo identifikovať. Denný priemer identifikovaných škodlivých súborov, ktoré spoločnosť zaevidovala, bol v priemere 380 tisíc. V porovnaní s rokom 2020 ide o nárast na úrovni o 20 tisíc škodlivých súborov denne viac (+5,7%).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa publikovanej správy väčšina hrozieb (91%) sa šírili prostredníctvom WindowsPE súborov. Ide o formát súborov špecifický pre operačný systém Windows. Rok 2021 priniesol však i jedno prekvapenie. Operačný systém Linux sa dlhodobo považuje za systém, o ktorý hackeri nejavia tak veľký záujem. To sa v tomto roku skokovo zmenilo. Dôvodom je, že bol zistený zvýšený počet škodlivých programov, ktorý vzrástol o +57%.

Kaspersky nárast škodlivého softvéru pripisuje najmä tomu, že sme vo zvýšenej miere pracovali z pohodlia domova a zároveň, že mnoho podnikov sa presunulo do online prostredia. Inými slovami, vzrástol i záujem hackerov o online podvody.

„V priebehu minulého roka sme v porovnaní s rokom 2020 objavili o 20 000 škodlivých súborov denne viac. Nebolo to však nič neočakávané – online aktivita je stále na vrchole v dôsledku celosvetovo rozšírenej práce na diaľku. Okrem toho výrazný presun prevádzky do online prostredia znamenal aj to, že sa celosvetovo využíva aj viac zariadení. To vedie k širším možnostiam útokov, čo má za následok väčšie vystavenie hrozbám. V súčasnosti sú preto zvyšovanie digitálnej gramotnosti a aktualizácia bezpečnostných riešení pre používateľov dve mimoriadne dôležité úlohy,“ komentuje Miroslav Kořen, generálny riaditeľ Kaspersky pre východnú Európu.

Spoločnosť Kaspersky rovnako odporúča, ak chceme byť chránení pred hrozbami internetu, tak by sme sa mali riadiť nasledovným pravidlami:

  • Nesťahujte a neinštalujte aplikácie z nedôveryhodných zdrojov.
  • Neklikajte na žiadne odkazy z neznámych zdrojov alebo podozrivé online reklamy.
  • Používajte silné a jedinečné heslá, ktoré zahŕňajú kombináciu malých a veľkých písmen, číslic a interpunkčných znamienok, určite si aktivujte aj dvojfaktorové overovanie.
  • Vždy inštalujte aktualizácie. Niektoré z nich môžu obsahovať kritické bezpečnostné záplaty.
  • Ignorujte správy s výzvou na deaktiváciu bezpečnostných systémov pre kancelársky alebo kybernetický bezpečnostný softvér.
  • Používajte spoľahlivé bezpečnostné riešenie vhodné pre váš typ systému a zariadenie. Upozorní vás na stránky, ktoré by ste nemali otvárať a chráni vás pred malvérom.

Stretli ste sa aj vy v minulom roku s vírusmi, či iným škodlivým softvérom? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre