Viete, na čo slúžia tieto dve šípky pri ikone Wi-Fi a mobilných dát? Pomôžu vám, ak vám nejde internet

Veľa z vás si mohlo všimnúť dve šípky pri ikone Wi-Fi pripojenia alebo mobilných dát. Toto znamenajú.

čo znamenajú dve šípky pri Wi-Fi alebo dátovej ikone?
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako majitelia smartfónu ste pravdepodobne už dobre oboznámení so stavovým riadkom, kde nájdete všetky dôležité informácie o zariadení. Ukazuje vám stav batérie, mobilný signál, Wi-Fi signál, mobilné dáta alebo či máte zapnutý Bluetooth a podobne.  

Všetky tieto značky dobre poznáme, no možno ste si aj vy všimli, že pri značke mobilných dát alebo Wi-Fi nájdeme dve malé šípky, ktoré sa občas prepínajú. Tieto dve značky už nie sú až tak známe, no ako všetko na stavovom riadku, aj ony majú svoj význam. Poďme si teda povedať, čo znamenajú.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V niektorých prípadoch vám tieto dve šípky pomôžu zistiť, čo sa deje s vašim internetom. Zároveň ale vopred upozorňujeme, že tieto dve malé ikonky nie sú súčasťou štandardného Android dizajnu. Znamená to, že nie na všetkých zariadeniach sa musia zobrazovať rovnako, ako to vidíte nižšie. Ak ich tam teda nevidíte, prípadne vyzerajú inak, nepanikárte, nič zlé sa s vašim zariadením nedeje.  

Zároveň sa stretávame s dvoma dizajnmi týchto ikon. Prvým sú klasické trojuholníkové šípky. Druhý pripomína “polovičné šípky” smerujúce hore alebo dole. Tieto ikony sa vám zobrazia v dvoch prípadoch, pri pripojení cez Wi-Fi a pri používaní mobilnej siete. Lenže čo vlastne znamenajú?  

čo znamenajú dve šípky pri Wi-Fi alebo dátovej ikone?
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo teda znamenajú?

Ich význam je jednoduchý a symbolizujú smer prenosu dát. Ak svieti šípka nadol, ide o sťahovanie dát. Naopak, šípka nahor značí nahrávanie. Napríklad, ak pozeráte film na Netflixe alebo video na YouTube, väčšinu času bude svietiť dolná šípka. Objaví sa aj šípka smerom hore, no len v pravidelných intervaloch.  

Aj pri sledovaní videa musí vaše zariadenie komunikovať so serverom. To znamená, že z vášho smartfónu odchádzajú dáta preč, čiže zasvieti horná šípka pre nahrávanie dát.  

Už sme spomenuli, že tieto šípky uvidíte aj pri mobilných dátach. Tu platí v podstate to isté, no slúžia ešte na jednu vec. V prípade mobilných sietí znamenajú šípky to, že existuje pripojenie. Keď ich vidíte, znamená to, že ste pripojení na internet a môžete kľudne navštíviť vaše obľúbené stránky. Ak ich nevidíte, potom to znamená, že sa objavil nejaký problém. Možno ste na mieste s nedostatočným pokrytím alebo je chyba niekde inde.  

Na začiatku sme to síce nespomínali, no šípky sa na niektorých zariadeniach môžu objaviť aj pri Bluetooth ikone. Tam ale neznačia nahrávanie alebo sťahovanie dát, keďže pripojenie býva spravidla konštantné. Čo však táto ikona ukazuje je, že máte k smartfónu pripojené nejaké Bluetooth zariadenie, napríklad slúchadlá. Ak šípky nevidíte, znamená to, že ste stratili so slúchadlami prepojenie.  

Viac telefónov vám však ukazuje pri úspešnom pripojení batériu druhého zariadenia, čo je ďalší spôsob ako zistiť, či máte slúchadlá stále pripojené.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre