SpravodajstvoVeda a výskum

Viete, aká je skutočná farba nášho Slnka? Napovie vám tento záber z vesmíru

Je to otázka, na ktorú poznáte odpoveď, aj keď si to spočiatku neuvedomíte

Akú farbu má naše Slnko? Je to fascinujúca otázka, ktorá sa spočiatku môže zdať jednoduchá a potom ako chyták. Odpoveď vám nemusí prísť na rozum hneď, no ak si spomeniete na učivo základnej školy, potom nebudete mať problém.

„Celé Slnko a všetky jeho vrstvy žiaria. Farba Slnka je spektrum farieb, ktoré sú prítomné v slnečnom svetle a vznikajú komplexnou súhrou všetkých častí Slnka,“ vyjadril sa pre portál Space Christopher Baird, asistent profesora z Univerzity v Texase.

V jednoduchosti povedané, ak chceme zistiť farbu slnka, musíme rozložiť jeho svetlo a kvantifikovať výsledky. V súčasnosti poznáme niekoľko rôznych spôsobov, ktorými by sa tento experiment mohol vykonať. Ani jeden z postupov si však nevyžaduje veľké množstvo energie. Je viac ako pravdepodobné, že ste sa s ním už stretli a že ste takýto experiment dokonca aj urobili.

Rozkladanie svetla

Ak chceme rozložiť lúč svetla na jednotlivé časti, potrebujeme k tomu sklenený hranol. Každá časť svetla má svoju špecifickú frekvenciu. Červená farba má najnižšiu frekvenciu a fialová najvyššiu. Ak hovoríme o súbore farieb v lúči svetla, hovoríme o spektre.

Farby, ktoré sa ukrývajú v Slnečnom lúči vieme odhaliť aj pomocou fotoaparátu. Moderné zariadenia nám umožňujú nastavovať jas podľa odlišných frekvencií, či farieb, solárneho spektra. Ak by sa jedna z farieb ukazovala vyššie hodnoty, mohli by sme povedať, že Slnko je v odtieni danej farby, no to nie je ten prípad. Ak analyzujeme slnečný lúč zistíme, že všetky frekvencie, alebo farby, sú zastúpené v približne rovnakom množstve.

Slnko
Pohľad na Slnko z ISS. Zdroj: NASA

Existujú, drobné rozdiely, ktoré sú však tak drobné, že prestávajú dávať zmysel. Preto môžeme povedať, že všetky zložky svetla sú zastúpené v rovnakom množstve a keď ich spojíme všetky dokopy, zistíme že naše Slnko je biele. Vyžaruje totiž všetky farby spektra, ktoré sa ľudskému oku javia ako biela farba.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close