SpravodajstvoVeda a výskum

Viete, aká je skutočná farba nášho Slnka? Napovie vám tento záber z vesmíru

Je to otázka, na ktorú poznáte odpoveď, aj keď si to spočiatku neuvedomíte

Akú farbu má naše Slnko? Je to fascinujúca otázka, ktorá sa spočiatku môže zdať jednoduchá a potom ako chyták. Odpoveď vám nemusí prísť na rozum hneď, no ak si spomeniete na učivo základnej školy, potom nebudete mať problém.

„Celé Slnko a všetky jeho vrstvy žiaria. Farba Slnka je spektrum farieb, ktoré sú prítomné v slnečnom svetle a vznikajú komplexnou súhrou všetkých častí Slnka,“ vyjadril sa pre portál Space Christopher Baird, asistent profesora z Univerzity v Texase.

V jednoduchosti povedané, ak chceme zistiť farbu slnka, musíme rozložiť jeho svetlo a kvantifikovať výsledky. V súčasnosti poznáme niekoľko rôznych spôsobov, ktorými by sa tento experiment mohol vykonať. Ani jeden z postupov si však nevyžaduje veľké množstvo energie. Je viac ako pravdepodobné, že ste sa s ním už stretli a že ste takýto experiment dokonca aj urobili.

Rozkladanie svetla

Ak chceme rozložiť lúč svetla na jednotlivé časti, potrebujeme k tomu sklenený hranol. Každá časť svetla má svoju špecifickú frekvenciu. Červená farba má najnižšiu frekvenciu a fialová najvyššiu. Ak hovoríme o súbore farieb v lúči svetla, hovoríme o spektre.

Farby, ktoré sa ukrývajú v Slnečnom lúči vieme odhaliť aj pomocou fotoaparátu. Moderné zariadenia nám umožňujú nastavovať jas podľa odlišných frekvencií, či farieb, solárneho spektra. Ak by sa jedna z farieb ukazovala vyššie hodnoty, mohli by sme povedať, že Slnko je v odtieni danej farby, no to nie je ten prípad. Ak analyzujeme slnečný lúč zistíme, že všetky frekvencie, alebo farby, sú zastúpené v približne rovnakom množstve.

Slnko
Pohľad na Slnko z ISS. Zdroj: NASA

Existujú, drobné rozdiely, ktoré sú však tak drobné, že prestávajú dávať zmysel. Preto môžeme povedať, že všetky zložky svetla sú zastúpené v rovnakom množstve a keď ich spojíme všetky dokopy, zistíme že naše Slnko je biele. Vyžaruje totiž všetky farby spektra, ktoré sa ľudskému oku javia ako biela farba.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close