Vieš, že Facebook sleduje tvoju aktivitu aj na cudzích weboch? Pozri sa, kde všade a ako to môžeš zastaviť
Vedel si, že Facebook o tebe môže zbierať údaje aj na cudzích stránkach a v aplikáciách tretích strán? Pozri sa, kde nájdeš nastavenie, cez ktoré odhalíš, aké weby a aplikácie o tebe zbierajú údaje a zdieľajú ich s Metou.
Čoraz viac používateľov má obavy o svoje online súkromie. V skutočnosti len málokto vie, čo sa deje s jeho informáciami, ktoré zbierajú technologickí giganti. Dokonca niekedy si neuvedomujeme, ani čo všetko zbierajú.
Len pár dní dozadu vyplávalo napríklad na povrch, že niektoré spoločnosti dokonca odpočúvajú to, čo si hovoríme, pričom len málo ľudí vie, že sa to deje.
Bezpochyby sa ale zhodneme na tom, že sociálne siete, hlavne Facebook, sú službami, ktoré o nás zbierajú najviac dát, ako to len ide. Dnes by sme ti chceli ukázať jedno skryté nastavenie Facebooku, ktoré ti ukáže, na akých ďalších stránkach o tebe Facebook zbiera údaje.
Facebook o tebe zbiera údaje aj mimo svojich stránok
Pravdepodobne by ťa to nenapadlo, ale áno, Facebook zbiera o tebe údaje aj mimo svojho webu či ďalších služieb, ktoré prevádzkuje. Nižšie ti ukážeme krok po kroku, ako sa dostaneš k informáciám, ktoré weby, resp. aplikácie o tebe odovzdávajú spoločnosti Meta informácie. Samozrejme, ako už asi tušíš, tak Meta tieto údaje následne páruje s tvojim profilom. Potom ich predáva ďalej.
Poďme sa nižšie pozrieť na návod, ako odhalíš, ktoré weby a aplikácie o tebe zdieľajú dáta s Facebookom.
Neprehliadnite
- Otvor si aplikáciu Facebook.
- Teraz klikni na tvoj profilový obrázok a potom na ozubené koliesko vedľa ikony lupy.
- Ponuku, ktorá sa ti otvorila, zroluj k sekcii Vaše informácie.
- Teraz klikni na možnosť Aktivita mimo Facebooku (pozn.: funkcia sa môže volať aj Aktivita mimo technológií Meta).
- Následne sa môžeš pozrieť na svoju nedávnu aktivitu mimo Facebooku.
- Ak budeš chcieť zrušiť prepojenie, tak to môžeš spraviť cez možnosť „Odpojiť konkrétnu aktivitu“. Môžeš ale odstrániť aj všetku aktivitu a prípadne aj pozastaviť sledovanie tvojej aktivity do budúcnosti cez možnosť Spravovať budúcu aktivitu.
Na to, aby si mohol urobiť zmeny, tak je potrebné, aby si poznal svoje heslo.
Ak by si potreboval vidieť návod vyššie aj na snímkach obrazovky, tak ti ich nižšie prekladáme.
Prečo cudzie stránky o tebe zbierajú údaje?
Vo všeobecnosti to funguje tak, že keď sa niekde prihlásiš cez tvoj Facebook účet, alebo keď hráš hry na sociálnej sieti, prípadne sa do nich prihlasuješ cez svoj profil, tak dochádza k prepojeniu služieb. Tieto tretie strany často o tebe zbierajú dáta, ktoré neskôr používajú a často aj predávajú. Rovnako ale, niektoré z týchto informácií zdieľajú späť Mete, ktorá s nimi pracuje.
Preto, keď sa budeš niekde registrovať, tak stojí za zváženie vytvoriť si nový účet a nie využiť existujúci, ak si chceš chrániť online súkromie. Maj na pamäti, že dáta, ku ktorým pristupujú cudzie weby či aplikácie, nie sú reálne v rukách Facebooku či Mety, a preto sa vystavuješ potenciálnemu riziku, že tretia strana zneužije.
Komentáre