Vieš, prečo má identický model telefónu v Číne väčšiu batériu než ten v Európe?
Analytici vysvetľujú, prečo v Európskej únii dostaneme vybrané čínske smartfóny s menšou batériou, než akú majú priamo v Číne.
Už niekoľko mesiacov a rokov prevláda trend, v rámci ktorého čínske smartfóny prichádzajú na európsky trh s výrazne menšou kapacitou batérie ako v Číne. Rozmýšľal si niekedy nad tým, čím to je?
Možno si si to všimol aj ty. Ako informuje portál Smartzone, najvýraznejší rozdiel v kapacite batérie vykazuje Redmi Note 14 Pro Plus od spoločnosti Xiaomi. Ide o smartfón strednej triedy, ktorý sa v Európe predáva s kapacitou 5110 mAh, no čínsky model má 6200 mAh batériu. Rovnako rozdiely v kapacite môžeme pozorovať aj pri modeloch od Realme, Honor, Vivo a ďalších.
Situácia je prinajmenšom komplikovaná. Niektoré modely sa predávajú globálne a aj na našom trhu sú dostupné obe verzie smartfónov. Otázka ale znela, prečo sa v Európe predávajú smartfóny s menšou kapacitou batérie. Odpoveď v jednoduchosti znie, že nevieme. Na túto otázku nám môžu odpovedať jedine samotní výrobcovia smartfónov, no tí sa zatiaľ na tému kapacity batérie nevyjadrili.
Prečo sú batérie v Európe menšie?
Analytici ale pracujú s niekoľkými možnými teóriami. Ako prvé prichádzajú na rozum regulačné dôvody. Regulácie Európskej únie môžu obmedzovať obsah energie smartfónov alebo množstvo lítia na jednotlivý batériový článok. K obmedzeniam môže viesť aj fakt, že moderné smartfóny sú vybavené kremíkovou uhlíkovou batériou, nie bežnou lítium-iónovou batériou.
“Zdá sa, že v rámci Európskej únie existujú určité regulačné prekážky, ktoré bránia uvoľneniu niektorých smartfónov s obzvlášť veľkými batériami . Na celom príbehu je zarážajúce, že sa týka len veľmi veľkých a populárnych sérií smartfónov. Napríklad Honor inštaluje obrovskú batériu do Magic 7 Lite a vzdáva sa len kapacity batérie v populárnej vlajkovej lodi,” vysvetľujú analytici.
Ďalším možným vinníkom je logistika veľkých predajcov. Úlohu v tomto smere môžu hrať veľké distribučné cesty, o ktoré nechce výrobca prísť. Túto teóriu potvrdzuje napríklad aj fakt, že Vivo chce verziu s malou batériou ponúkať len vo vybraných krajinách EÚ.
Neprehliadni
Na začiatku sme spomínali, že vybrané modely majú dostupné na európskom trhu dve verzie, aj s väčšou aj s menšou batériou. Príkladom je séria Realme 14 Pro. Naopak aj Xiaomi 15 má v EÚ kapacitu 5240 mAh, zatiaľ čo v Číne sa predáva s 5400 mAh batériou.
Analytici teda predpokladajú, že za menšiu kapacitu batérie v čínskych smartfónoch môžu regulácie Európskej únie, napríklad regulácie ohľadom zloženia batérie alebo regulácie o bezpečnosti dopravy. Spoločnosti teda môžu považovať za atraktívnejšie výrobu modelu s menšou batériou. Tieto predpisy sa zameriavajú na bezpečnosť a obmedzujú maximálnu kapacitu jednotlivých batériových článkov, ktoré je možné prepravovať. Niektoré spoločnosti sa s týmto obmedzením vyrovnávajú rozdelením batérie na viacero menších článkov, čo však môže byť zložitejšie a drahšie na implementáciu v menších modeloch.
Európsky zákazník chce niečo iné
Ďalším aspektom sú náklady a optimalizácia pre rôzne trhy. Výroba rôznych verzií toho istého telefónu pre rôzne trhy môže byť nákladná. Ak spoločnosti zistia, že spotrebitelia v EÚ kladú väčší dôraz na iné funkcie, ako napríklad dizajn, fotoaparáty alebo cenu, môžu sa rozhodnúť pre menšiu batériu, aby znížili náklady alebo dosiahli tenší a ľahší dizajn, ktorý je pre niektorých európskych zákazníkov prioritou. Zároveň môžu byť čínski spotrebitelia viac orientovaní na dlhú výdrž batérie, čo motivuje výrobcov ponúkať tam modely s väčšou kapacitou.
Čínske smartfóny sú atraktívne nielen vďaka svojej cene. Pri kúpe nového smartfónu by si mal však dôsledne skontrolovať parametre, vrátane kapacity batérie. Hoci sa u nás predávajú smartfóny s nižšou kapacitou batérie oproti Číne, pri kúpe smartfónov na našom trhu porovnávaš produkty, ktoré nájdeš v rámci EÚ, nie mimo nej. Určite medzi dostupnými modelmi nájdeš aj taký, ktorý ti bude vyhovovať kapacitou batérie.
Komentáre