Vieš, čo znamenajú tieto drobné šípky pri Wi-Fi ikone alebo mobilných dátach? Toto je ich význam
Všimol si si aj ty dve drobné šípky, hneď vedľa Wi-Fi či mobilných dát? Majú jednoduchý, no mimoriadne užitočný význam.
Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich digitálnych životov. Poskytujú množstvo funkcií, ktoré poznáme a denne využívame, no stále nás vedia prekvapiť detaily, ktoré majú svoj význam, no pre mnohých je neznámy.
Možno aj ty si si všimol dve šípky alebo trojuholníky, ktoré sa objavujú pri ikone Wi-Fi pripojenia alebo mobilných dát. Niekedy šípky svietia obe, no niekedy len jedna z nich. Čo tieto symboly znamenajú si priblížime v tomto článku.
Tieto dva znaky sú vizuálnym indikátorom aktivity internetového pripojenia a poskytujú rýchlu informáciu o tom, či tvoje zariadenie práve odosiela alebo prijíma dáta.
Čo znamenajú šípky pri Wi-Fi alebo dátach?
Najčastejšie sa stretávame s dvoma šípkami. Jedna smeruje nahor a druhá zas dole. Šípka smerujúca nahor zvyčajne symbolizuje odosielanie dát (upload). To znamená, že tvoje zariadenie posiela informácie na internet. Môže to byť napríklad nahrávanie fotky na sociálnu sieť, odosielanie e-mailu, odosielanie správy v chatovacej aplikácii alebo synchronizácia súborov do cloudového úložiska.
Keď táto šípka bliká alebo je aktívna, znamená to, že prebieha proces odosielania. Intenzita blikania alebo stála viditeľnosť šípky môže niekedy naznačovať aj rýchlosť alebo objem odosielaných dát, hoci toto nie je vždy presný ukazovateľ.
Neprehliadni
Naopak, šípka smerujúca nadol reprezentuje prijímanie dát (download). Signalizuje, že tvoje zariadenie sťahuje informácie z internetu. Môže ísť napríklad o načítavanie webovej stránky, sťahovanie súboru, pozeranie online videa, prijímanie e-mailov alebo aktualizáciu aplikácií.
Podobne ako pri šípke nahor, jej aktivita (blikanie alebo stála viditeľnosť) indikuje prebiehajúce sťahovanie. Ak vidíš túto šípku aktívnu, zariadenie práve prijíma dáta z nejakej vzdialenej lokality cez internet.
Ak nevidíš žiadnu aktivitu šípok, znamená to, že momentálne neprebieha žiadny významný prenos dát. To však neznamená, že nie si pripojený na internet. Tvoje zariadenie môže byť stále pripojené, ale neprebieha žiadna aktívna komunikácia vyžadujúca sťahovanie alebo odosielanie väčšieho objemu dát. Napríklad, ak máš otvorenú aplikáciu, ktorá nevyžaduje neustálu synchronizáciu, šípky môžu byť neaktívne. Aktivujú sa až v momente, keď aplikácia začne komunikovať so serverom.
Čo ale šípky pri Bluetooth pripojení?
So šípkami pri Wi-Fi pripojení alebo mobilných dátach sa môžeš stretnúť častejšie, no rovnaké znaky sa môžu objaviť aj pri aktivovanom Bluetooth. Vo svojej podstate znamenajú to isté, aj keď presná definícia sa trošku líši. Ak máš pripojené k smartfónu slúchadlá alebo smart hodinky, pripojenie je neustále, čiže signalizovať prenos dát medzi zariadeniami nedáva až taký zmysel ako pri internete.
Napriek tomu majú šípky význam aj pri Bluetooth. Ak uvidíš svietiace obe šípky pri ikone Bluetooth, môže ísť o jednoduchý signál toho, že tvoje zariadenie je stále pripojené. Akonáhle šípky zmiznú, potom zariadenie pripojenie stratilo.
Rovnako treba podotknúť, že ikony signalizujúce upload, download alebo Bluetooth pripojenie nemusia byť vždy rovnaké. Ich dizajn závisí od operačného systému alebo jeho verzie. Niekedy môžeš vidieť klasické trojuholníčky, inokedy ide o ikonu dvoch polovičných šípok. Bez ohľadu na ich dizajn ale všetky ikony znamenajú to isté. V prípade internetu šípka hore značí upload a šípka dole predstavuje download dát.
Pri Bluetooth pripojení sú šípky skorej spôsobom ako signalizovať aktívne pripojenie zariadenia k smartfónu, než ako spôsob znázornenia pohybu dát medzi smartfónom a smart slúchadlami, či iným zariadením.
Pri Bluetooth pripojení už moderný Android operačný systém zvykne zobrazovať aj batériu pripojených zariadení. Niekedy sa hodnota batérie nezobrazuje priamo na hornej lište, ale nájdeš ju v lište notifikácií. Toto je ďalší ukazovateľ, ktorý je dobré monitorovať.
Šípky pri Wi-Fi pripojení, mobilných dátach a Bluetooth nie sú žiadnou vedou a sú dobrým signálom toho, čo sa v tvojom smartfóne deje.
Komentáre