Vieš, ako odhalíš vírus v smartfóne? Ak sa takto začne správať tvoj mobil, niečo nie je v poriadku
Pozri sa na 10 čudesných správaní tvojho mobilu, ktoré ti môžu pomôcť odhaliť, že máš v smartfóne vírus. Ak toto spozoruješ, tak by si si mal skontrolovať tvoj telefón.
Určite aj ty máš v mobile kvantum citlivých informácií, ktoré nechceš, aby sa dostali mimo tvojho smartfónu. Môže ísť napríklad o správy z chatovacích aplikácií, fotografie, prihlasovacie údaje do rôznych služieb a podobne.
Častokrát si do smartfónu môžeme stiahnuť vírus bez toho, aby sme si to uvedomili. Prípadne môžeme odovzdať naše prihlasovacie údaje útočníkovi v nevedomosti, že sa prihlasujeme do regulárnej služby či aplikácie.
Nemenejkrát ale hackeri s cieľom, aby získali citlivé údaje z našich mobilov, sa snažia dostať do nich škodlivý vírus, napríklad spyware.
Existuje ale viacero indikátorov v tvojom mobile, ktoré ti môžu prezradiť, že máš v ňom nebezpečný softvér. Poďme sa preto pozrieť na tie najčastejšie spôsoby, ako môžeš odhaliť, že v mobile máš vírus.
Ako odhaliť, že v mobile máš vírus?
Tvoje zariadenie sa náhle spomalilo
V prvom rade by si sa mal pozerať na to, ako rýchlo ti reaguje mobil, otvára aplikácie a podobne. Ak sa tvoj mobil náhle spomalil zo dňa na deň, tak to môže naznačovať, že máš v ňom vírus. Je to spôsobené tým, že na pozadí telefónu bežia rôzne procesy, ktoré zahlcujú jeho zdroje. Pravdou ale je, že niektoré škodlivé vírusy sú pomerne kvalitne optimalizované a nemusia automaticky využívať veľa zdrojov tvojho mobilu. Dovoľ nám, dať ti preto do pozornosti článok, kde sme sa venovali tomu, ako môžeš odhaliť procesy, ktoré ti bežia na pozadí mobilu.
Neprehliadnite
Tvoj mobil sa prehrieva
Ďalším znakom, že niečo nie je v poriadku, je, keď sa ti tvoj mobil bez dôvodu prehrieva. Samozrejme, keď hráš náročnú hru alebo sleduješ videá, tak je prirodzené, že je o niečo teplejší. Keď ale beháš len po internete alebo si pozeráš galériu, a zrazu je tvoj mobil horúci, tak to môže naznačovať, že v ňom máš vírus. Hackeri napríklad často využívajú zdroje telefónu, aby ťažili na tvoj účet kryptomeny. Sprievodným javom takéhoto správania je, že sa mobil prehrieva, lebo využíva zdroje, dáta a podobne.
Zvýšila sa ti spotreba dát
Keď sme už spomenuli dáta, tak pri nich ešte zostaneme. Hlavne, ak máš v mobile spyware, tak sa ti môže zvýšiť spotreba dát. Dôvod je jednoduchý, zo smartfónu útočník posiela dáta na vzdialený server.
Tvoja batéria sa vybíja rýchlejšie, než bežne
Taktiež sa môžeš stretnúť s tým, že tvoj mobil sa rýchlejšie vybíja. Hackeri často využívajú noc na to, aby vykonávali nekalú aktivitu v tvojom mobile. Majú na to dôvod, ty jednak spíš a väčšina ľudí ho cez noc nabíja, a teda ráno si nič nevšimneš. Preto je dobré, ak mobil nabíjaš skôr v časoch, keď ho máš na očiach. V každom prípade, ak sa ti vybíja batéria mobilu nezvyčajne rýchlo, tak aj to môže naznačovať, že máš v ňom škodlivý softvér.
Rýchlo ti ubúda úložný priestor
V súvislosti so škodlivým vírusom, často ti môže bleskurýchlo ubúdať aj úložný priestor. Hackeri totiž mnohokrát vytvárajú v tvojom telefóne rôzne balíky súborov, ktoré odosielajú z tvojho mobilu na vzdialený server. Ak si teda našiel v smartfóne neznáme súbory, o ktorých nevieš, ako sa tam dostali, tak by si mal rovnako spozornieť.
Tvoj telefón zaplavujú vyskakovacie okná
Ďalším a častým sprievodným javom vírusu v telefóne je, že sa ti začali v ňom zobrazovať reklamy či vyskakovacie okná na miestach, kde predtým neboli.
V telefóne sa ti zjavili aplikácie, ktoré si nesťahoval
Jednou z ďalších častých metód hackerov, ako dostať do tvojho mobilu vírus, je, že ti ho stiahnu do neho potom, ako si stiahneš regulárnu aplikáciu. Ide o metódu známu ako „dropper“, kedy hacker nahrá do obchodu napríklad regulárnu a užitočnú aplikáciu, no cez ňu si vypýta široké povolenia v tvojom mobile, a následne ti stiahne do neho škodlivú aplikáciu a to častokrát bez tvojho vedomia. Keď sa ti teda v zozname aplikácií zobrazila taká, ktorú nepoznáš, možno máš v ňom vírus. Mimochodom, hackeri často týmto škodlivým aplikáciám dávajú priesvitné ikony, preto je dobré, keď niekedy zavítaš do správcu aplikácií, kde si vo výpise všimneš, že tam je prázdna ikona.
Tvoj telefón sa náhodne reštartuje alebo rozsvecuje
Nemenej častým znakom, že v mobile máš vírus, je, keď sa ti náhodne rozsvieti displej mobilu alebo sa reštartuje bez toho, aby mal na to dôvod. Rovnako by si mal zbystrieť aj vtedy, keď ti začali padať aplikácie, ktoré predtým fungovali plynulo a bez problémov…
Článok pokračuje na druhej strane.
Komentáre