Vieš, ako funguje inteligentné nabíjanie v Samsung smartfóne? Keď zistíš, ako funguje a čo robí, budeš ho používať
Pozri sa, ako funguje funkcia inteligentného nabíjania v Samsung smartfóne a ako ti môže pomôcť chrániť batériu, aby vydržala dlhšie.
Batérie v našich telefónoch sú jedným z komponentov, ktorý je najviac skúšaný. Rovnako ide o súčiastku, ktorú meníme najčastejšie.
Batéria, ako ju používame, tak degraduje. To si si určite už všimol. To, ako ale rýchlo, tak vieš ovplyvniť tým, ako sa o ňu staráš. Ak mobil vystavuješ vysokým teplotám, tak urýchľuješ chemické procesy, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie. Naopak, ak ju vytavíš príliš nízkym teplotám, tak dochádza k nerovnomernému ukladaniu lítiových iónov na anódu, čo môže viesť k tvorbe dendritov (malých, ostrých útvarov lítiových kryštálov). Výsledok je ale rovnaký, skracuješ životnosť batérie.
Neodbočujme ale od témy, ktorou je funkcia inteligentného nabíjania.
Možno si to nevedel, ale tvoj Samsung smartfón, ak máš v ňom nadstavbu One UI 6.1, tak ponúka funkciu optimalizácie nabíjania zariadenia, resp. ochranu batérie. Nižšie ti vysvetlíme, ako funguje. Vedz, že keď sa to dozvieš, tak ju budeš používať.
Funkcia inteligentného nabíjania ponúka tri rôzne úrovne. Ide o Základnú, Adaptívnu a Maximálnu úroveň.
Neprehliadnite
Ochrana batérie v telefónoch Samsung
Základná ochrana batérie robí, to, že keď si ti telefón nabije na 100 %, tak sa prestane nabíjať, pokiaľ ti úroveň nabitia nepadne na 95 % a menej. Možno si hovoríš, že to nemá zmysel. Opak je ale pravdou. Ako sme vyššie spomínali, mobil by si nemal vystavovať vysokým teplotám, lebo tým poškodzuješ batériu. Ak telefón necháš nabiť na 100 % a zároveň sa ti bude neustále dobíjať, keď padne na 99 %, tak to bude generovať teplo. Samsung to vyriešil tak, že nechá batériu vybiť o 5 %, kým ju znova značne nabíjať. V stand by režime ide o niekoľko hodín.
Potom je tu Adaptívna funkcia. Táto funkcia doslova študuje, ako a kedy a nabíjaš telefón. Jej plný potenciál ale využiješ hlavne počas nabíjania v noci. Smartfón sa totiž učí, kedy vstaneš. Používa na to viacero premenných. Účelom tejto funkcie je optimalizovať nabíjanie tak, aby sa ti smartfón nabil krátko predtým, ako vstaneš. Mobil ti rozloží úroveň nabíjania na dlhšie časové obdobie, vďaka čomu nepôjde rýchle nabíjanie „naplno“ a nebude generovať teplo.
Maximálna úroveň ochrany robí zas to, že tvoj telefón bude udržiavať nabitý pod 80 %. Možno sa teraz pýtaš, prečo. Vedz, že to má dôvod. Ním je ideálna úroveň napätia v tvojej batérii. Tu by si mal držať niekde na úrovni okolo 20 % až 80 %. Ak by si chcel účinok ideálneho napätia maximalizovať, tak by ho mal udržiavať na úrovni 40 až 60 %, to by si sa ale stal otrokom mobilu.
Vysoké napätie v batérii spôsobuje zvýšený stres na chemické materiály v jej vnútri, čo môže viesť k rýchlejšej degradácii elektrolytu a elektród. Na druhej strane, keď napätie klesne príliš nízko, batéria sa môže dostať do stavu hlbokého vybíjania, čo môže spôsobiť trvalé poškodenie, pretože niektoré chemické reakcie sa stanú nezvratnými. Samozrejme, tento problém vzrastá, keď telefón je tomuto správaniu vystavený opakovane.
Kde nájdem funkciu optimalizácie nabíjania, resp. ochrany batérie?
Ak by si si chcel zapnúť funkciu optimalizácie nabíjania, resp. ochrany batérie, tak postupuj podľa krokov nižšie.
- Otvor si Nastavenia smartfónu.
- Zroluj ponuku k možnosti Batéria. Otvor ju.
- Zapni si funkciu Ochrana batérie a klikni na ňu.
- Teraz si výber úroveň ochrany batérie, ktorú preferuješ.
Ak by si potreboval vidieť návod, ako funkciu nájdeš na snímkach obrazovky, tak ti ich nižšie prikladáme.
Poznal si túto funkciu a vedel si, ako funguje? Daj nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach. Ak by si sa chcel dozvedieť viac o degradácii batérie, čo ju spôsobuje, tak nám dovoľ, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa tejto téme venovali podrobne.
Komentáre