Vieme že sú skutočné, no ani po desaťročiach nevieme, ako vznikajú: Toto je história záhadných kruhov v obilí

Mimozemšťania, diabol, alebo len skupina záškodníkov? Zatiaľ je možné úplne všetko.

kruhy v obilí
Zdroj: Jabberocky via Wikipedia.org (Public domain)

Vieme že sú skutočné, no nevieme ako a prečo vlastne vznikli. Môžu to byť správy vzdialených civilizácií, alebo sú len  žartom? Reč je o záhadných kruhoch v obilí. Je to fenomén, ktorý sa predovšetkým spája s hoaxami a konšpiráciami, no jeho pravá podstata vedcom uniká.

Kruhy v obilí sa objavujú predovšetkým v juhozápadnej časti Anglicka, píše portál Live Science. Postupom času sa ale rozšírili do rôznych kútov sveta. Sú hlavnou témou množstva kníh, internetových blogov, či veľkých Hollywoodskych filmov. Spájajú sa predovšetkým s mimozemšťanmi a fenoménom UFO, no ani po desaťročiach nie sú vedci bližšie k odpovedi na to, kto ich vlastne vytvára.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa magazínu The Smithsonian Magazine sú kruhy v obilí historickou záležitosťou. Prvé správy sa objavili už v roku 1678 a hoci sa niektorí domnievajú, že ide o rozprávanie očitého svedka, pravda je trochu iná. V historickom výtlačku novín je totižto zachytená ľudová legenda o farmárovi, ktorý by radšej zaplatil diablovi za žatie obilného poľa, než by mal platiť požadovanú čiastku.

Kruhy v obilí sa dostali do povedomia sveta v roku 1966 v austrálskom meste Tully. Istý farmár tvrdil, že videl lietajúci tanier vylietať z blízkych močiarov. Keď sa išiel pozrieť čo sa tam dialo, všimol si kruh usadnutej trávy. Farmár predpokladal, že išlo o dielo lietajúceho taniera. Odborníci ale tvrdili, že usadnutá tráva mohla byť znakom nezvyčajného správania zvieraťa.

Prípad z roku 1966 je slabým vodítkom k tejto záhade. Prvé „skutočné“ kruhy v obilí sa začali objavovať v Anglicku počas 70. rokov. Spočiatku išlo o jednoduché kruhy, no ich komplexnosť sa zvyšovala. Najzložitejšie tvary sa objavovali počas 80. až 90. rokov. Podľa časopisu Nature išlo o obrazce vytvorené pomocou komplexných matematických vzorcov.

Záhada nabrala nový rozmer

V roku 1996 sa blízko anglického Stonhenge objavil jeden z najzložitejších a najfantastickejších obrazcov. Išlo o fraktálový vzorec a úplne zmenil naše chápanie kruhov v obilí. Dovtedy bolo možné, že jednoduché kruhy boli výsledkom zvláštneho prejavu počasia, no na vytvorenie tohto obrazcu bola potrebná inteligencia. Záhade nepomáhali ani tvrdenia o tom, že obrazec vznikol počas dňa za menej ako hodinu.

Na rozdiel od démonov, duchov, upírov, či iných mýtických bytostí, kruhy v obilí skutočne existujú a množstvo dôkazov to môže potvrdiť. Záhadou ostáva, ako vlastne vznikajú. Objavilo sa množstvo vysvetlení, no sami posúďte, či môžu byť naozaj reálne.

Nadšenci tejto záhady raz prišli s vysvetlením, že kruhy v obilí vznikajú následkom divokej aktivity ježkov, ktoré sú „v náladičke“. Toto vysvetlenie sa dostalo v 80. rokoch aj do časopisu Vogue. Iní zas tvrdia, že za kruhy v obilí môžu vzorce prúdenia vzduchu, alebo magnetické pole Zeme. Zaujímavé je aj vysvetlenie molekulárneho biológa menom Horace Drew. Ten tvrdí, že sú kruhy v obilí značkou v čase cestujúcich ľudí, aby sa dokázali trafiť na našu planétu.

Jedno vysvetlenie je ale oveľa reálnejšie ako ostatné. Všetky kruhy v obilí totiž zdieľajú určité charakteristiky. Obrazce sa skladajú z kruhov, čo je jeden z najjednoduchších tvarov, vznikajú počas noci, neexistujú žiadne zábery ako sa vytvárajú a nachádzajú sa vždy v blízkosti ciest. Je teda možné, že za ich vytvorením nestoja žiadni démoni, či mimozemšťania, ale skupina šikovných „umelcov“. Otázkou ale ostáva: Dokázali by vôbec ľudia niečo takéto vytvoriť v priebehu pár hodín a v úplnej tme?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre