Video z Hubblovho teleskopu ukazuje prekvapivé následky nárazu sondy DART do asteroidu. To musíte vidieť!

Misia DART mala dokázať, že vieme ovplyvniť dráhu asteroidu, ak by bol na kolíznom kurze so Zemou.

Misia DART zachytila na kameru svoje posledné chvíle pred nárazom
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Minulý rok ste sa mohli stať svedkami pomerne ambiciózneho experimentu, za ktorým stála americká NASA. Išlo o misiu DART, ktorá mala jediný cieľ. Jej úlohou bolo vraziť sondou do asteroidu a pozorovať, čo sa udeje ďalej.

Misia DART je unikátom v odbore takzvanej planetárnej ochrany. Mnohé vesmírne agentúry registrujú možnú hrozbu, ktorú pre nás predstavujú asteroidy a mieru deštrukcie ktorú by mohli v prípade kolízie so Zemou napáchať. Hoci o tejto hrozbe z vesmíru vieme, máme až žalostne málo poznatkov o tom, čo robiť ak by sa hrozby naplnili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Americká NASA sa preto rozhodla zistiť, či by bolo možné zmeniť trajektóriu asteroidu tým, že by doňho úmyselne vrazila sonda alebo kozmická raketa. Výsledky experimentu sa ukázali byť pozitívne a ako uvádza americká vesmírna agentúra, po prvýkrát držíme v ruke spôsob, akým sa môžeme zachrániť pred potenciálnym koncom sveta. Dinosaury takúto možnosť nemali.

Náraz sledovali viaceré observatóriá zo Zeme vrátane Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu a Webbovho teleskopu. Hubblovmu ďalekohľadu sa podarilo zachytiť niekoľko záberov, ktoré ukazovali rozptyl trosiek po náraze. Zábery astronómov prekvapili, potešili, no zároveň aj priniesli viac otázok ako odpovedí.

Americká NASA spojila zábery z Hubblovho ďalekohľadu do časozberného videa. Na ňom si môžete všimnúť ako sa pole trosiek menilo z hodiny na hodinu. Predpokladá sa, že počas nárazu misia DART uvoľnila až tisíc ton prachu a kameňov z asteroidu.

Niekoľko dní po náraze

Astronómov v tomto prípade nezaujímajú len samotné výsledky kolízie, ale aj správanie sa poľa trosiek, ktoré sa gigantickým nárazom uvoľní. Video ukazuje zmeny, ktorými si oblak prachu a kameňa prešiel v nasledujúcich dňoch po náraze.

„Misia DART sa odohrala v binárnej sústave asteroidov. Doteraz sme nikdy nemali možnosť sledovať kolíziu v takomto type sústavy a ešte k tomu v reálnom čase. Myslím, že to bolo fantastické, na záberoch sa deje až príliš veľa vecí, ktoré môžeme pozorovať,“ vyjadril sa Jian-Yang Li, ktorý sa venuje analýze dát z misie DART.

Na záberoch si môžete všimnúť tri fázy evolúcie. Najprv vznikla kužeľovitá štruktúra materiálu. Časť z neho následne zachytila gravitácia väčšieho asteroidu a nakoniec z tohto materiálu vznikol chvost pripomínajúci kométu. Tento chvost vznikol tlakom slnečného svetla. Video začína 1,3 hodiny po náraze sondy DART. Na záberoch vidno oba asteroidy Didymos a Dimorphos. Tie sa na zábere javia ako jedna svetlá bodka, pretože Hubblov ďalekohľad nedokáže rozlíšiť individuálne objekty.

Materiál uvoľnený z asteroidu vytvorí z väčšej časti dutú kužeľovitú štruktúru s dlhými filamentmi. Približne 17 hodín po náraze materiál prejde do druhej fázy, kedy gravitácia asteroidov začne narúšať tvar trosiek. Následne sa materiál usporiada do chvosta pripomínajúceho kométu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre