SpravodajstvoVeda a výskum

Viac ako 3-tisíc rokov stará múmia ožila: Ako vyzeral faraón Tutanchamón?

Expert v oblasti bioarcheológie, Andrew Nelson, vytvoril doteraz najrealistickejší obraz egyptského vladára.

Andrew Nelson sa považuje za experta v oblasti bioarcheológie, odboru, ktorý nám pomáha lepšie pochopiť to, ako žili naši predkovia pred niekoľko tisíc rokmi. V rámci posledného výskumu Nelson pracoval na múmii faraóna Tutanchamóna.

Podľa Nelsona sa o našich predkoch človek najlepšie dozvie cez študovanie múmií, kostier a artefaktov, ktoré ľudia ukladali do hrobu vedľa zosnulého. Práve práca na múmii Tutanchamóna nám prezrádza, akým bol tento významný vladár človekom, vysvetľuje portál Western News.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tutanchamón patrí do 18. dynastie a bol v poradí 12. faraónom tejto dynastie. Vládol v rozmedzí približne 1333 až 1323 rokov pred Kristom. Považuje sa za prvého a najstaršieho egyptského panovníka, ktorého nevylúpenú hrobku objavili archeológovia. Na trón nastúpil ako osemročný, po záhadnej smrti faraóna Smenchkareho. Počas vlády bol bábkou v rukách Amónových kňazov. Jeho smrť nie je jasná, no predpokladá sa, že ho o život pripravila nehoda na voze. No nedávno bola táto teória napadnutá. Za jeho smrť vraj mohli rôzne choroby a jeho zlý zdravotný stav. Trpel epilepsiou a maláriou, dokonca sa musel podopierať pri chôdzi i paličkou.

„Za svoj život som pracoval s množstvom múmii, či už v Peru, Egypte, alebo inde. Každá z nich je jedinečná, kedysi dávno bola osobou a vyžaduje si náš rešpekt. To považujem za dôležité a nemenej dôležité je aj vyrozprávať ich príbeh. Kráľ Tutanchamón je však iba jeden,“ vysvetľuje Nelson.

Ako vyzeral kráľ Tutanchamón?
Zdroj: Andrew Nelson

Ten sa nedávno zúčastnil projektu, ktorého cieľom bolo rekonštruovať tvár tohto egyptského faraóna. Využil na to počítačovú tomografiu a 3D bioobrazový softvér Dragonfly. Pomocou neho dokázali vytvoriť model Tutanchamónovej lebky.

„Vytvoril som niekoľko modelov egyptských múmií, no pracovať s faraónom je náročné. Vytvárať model Tutanchamóna pre mňa bolo vrcholové dielo,“ hovorí Nelson.

Rekonštrukcia tváre

Pred mumifikáciou tela Tutanchamóna naliali živicu do priestoru v lebke, kde sa ukrýval mozog a líca mu vyplnili živicou potretým ľanom. Táto technika pomohla udržať tvar tváre počas vysušovania tela a následnej mumifikácii. Aj preto bola práca vedcov mimoriadne náročná.

Kňazi vyplnili faraónovú tvár čo najlepšie, no aj tak to nezachytáva jeho pôvodný vzhľad. Múmia nemá žiadne svalové tkanivo, preto sa múmia považuje za deformovanú a scvrknutú verziu jeho pôvodného vzhľadu. Cieľom Nelsonovej práce bolo dopracovať sa k pôvodnej tvári a pomocou počítačových modelov jej opäť navrátiť život.

Po digitálnej rekonštrukcii lebky ju vedci vytlačili pomocou 3D tlačiarne. Následne sa Nelson spojil s umelcom Christianom Corbetom, ktorý vytvoril prvú forenznú reprezentáciu busty faraóna Tutanchamóna. Na lebku postupne pridávali vrstvy svalov a nakoniec im vznikla celá tvár. Anatómia lebky ich pri rekonštrukcii tváre viedla.

„Myslím, že sme dosiahli realistickejší vzhľad, než môžeme vidieť na iných rekonštrukciách v minulosti,“ tvrdí Nelson.

Ako vyzeral kráľ Tutanchamón?
Zdroj: Christian Corbet

Ako posledný krok mu vedci vymodelovali na hlave chepreš, korunu, ktorú si faraón nasadil do boja.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close