Viac ako 3-miliardy objektov na jednom zábere: Pozrite sa na najväčší prieskum oblohy aj vy!

Nový prieskum zachytáva viac ako 3-miliardy objektov na jednom zábere a považuje sa za najväčší, aký zatiaľ vznikol. Pozrite sa naň aj vy!

Pozrite sa na najväčší prieskum oblohy aj vy!
Zdroj: Legacysurvey.org

Naša galaxia, Mliečna dráha, pozostáva zo stoviek miliárd hviezd. Okrem toho tu môžeme nájsť takzvané hviezdotvorné regióny, rôzne majestátne hmloviny a ďalšie množstvo štruktúr. Zistiť, kde sa všetko nachádza je monumentálna úloha, no vďaka prieskumu Dark Energy Camera Plane Survey sa astronómom podarilo objaviť zarážajúce množstvo nových kozmických objektov, informuje NOIRLab.

V druhej várke dát, ktoré majú dokopy viac ako 10 terabajtov, prieskum identifikoval približne 3-miliardy nových objektov. Astronómovia považujú tento dataset za najväčší katalóg, aký kedy vznikol. Dostupný je aj pre verejnosť na tomto odkaze.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zbierka niekoľkých miliárd objektov bola zachytená špeciálnou kamerou Dark Energy Camera alebo skrátene DECam. Tá sa nachádza na teleskope Víctor M. Blanko 4-meter Telescope observatória CTIO. Teleskop sa nachádza vo výške 2200 metrov a ponúka astronómom jedinečný výhľad na hviezdy južnej pologule.

Zábery z prieskumu sú buď v optickom alebo blízkom infračervenom spektre. Prvú várku dát uvoľnil prieskum v roku 2017 a spolu s druhou várkou pokrýva približne 6,5% nočnej oblohy.

Väčšina hviezd Mliečnej dráhy leží v jej disku. Množstvo hviezd, hmlovín a iných štruktúr síce vyzerá na fotografiách úžasne, no astronómom tieto objekty bránia v pozorovaní galaktickej roviny. Ďalším problémom je počet hviezd v našej galaxii. Stáva sa, že sa dve hviezdy prekrývajú a astronómovia majú problém odlíšiť, či ide o jeden objekt alebo niekoľko.

Viac ako 3-miliardy objektov na zábere

Napriek tomu je dôležité našu galaxiu skúmať a objavovať nové objekty. Vďaka blízkym infračerveným vlnovým dĺžkam dokázal prieskum nahliadnuť za oblaky prachu a plynu, ktoré absorbujú svetlo. Zároveň výskumníci použili inovatívny prístup k spracovaniu dát, na základe ktorého mohli lepšie odhadnúť pozadie jednotlivých hviezd. Vďaka tomu mohli lepšie ignorovať niektoré rušivé efekty a priniesť presnejší katalóg kozmických objektov.

„Druhá várka dát prieskumu sa považuje za mimoriadny úspech aj preto, lebo sme sa zamerali na región s obrovskou hustotou hviezd. Zároveň sme však boli dostatočne opatrní na to, aby sme identifikovali zdroje, ktoré sa javia ako jeden na druhom,“ vysvetľuje Andrew Saydjari, vedúci štúdie približujúcej prieskum.

Keď sa prieskum spojí s dátami prieskumu Pan-STARRS 1, astronómovia získajú 360 stupňový panoramatický pohľad na galaktický disk. S novými dátami vedci môžu zmapovať trojdimenzionálne štruktúry hviezd a plynu v Mliečnej dráhe.

„To čo sme dosiahli je jednoducho neuveriteľné. Predstavte si skupinovú fotku 3-miliárd ľudí, pričom každý z nich sa dá na zábere identifikovať. Astronómovia môžu z tohto datasetu ťažiť nadchádzajúce desaťročia,“ tvrdí Debra Fischer, ktorá sa podieľala na prieskume.

Kamera DECam bola pôvodne vybudovaná na prieskum temnej energie, ktorý sa uskutočnil v rozmedzí rokov 2013 a 2019.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre