Veta „všetko obieha okolo Slnka, nie je tak úplne presná“. Hovorí japonský planetárny vedec z JAXA

Aj Slnko obieha okolo pomyselného bodu vo vesmíre, ktoré sa volá barycentrum

solarny system.jpg
Zdroj: flickr.com (Kevin Gill)

Každý už dnes vie, že Slnko je stredom Slnečnej sústavy. Okolo neho obiehajú všetky planéty, ktoré sa v sústave nachádzajú, vrátane našej Zeme. Okrem planét tu vieme nájsť aj pásy asteroidov, meteorické polia a pár komét.

Zaujímavosťou je, že veta všetko obieha okolo Slnka, nie je tak úplne presná. Namiesto toho, všetko v Slnečnej sústave obieha okolo ťažiska sústavy. Ide o pomyselný bod, v ktorom je hmota všetkých objektov vyvážená. Hovorí o tom aj planetárny vedec z japonskej vesmírnej agentúry JAXA, James O’Donoghue. Téme sa venuje aj portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Barycentrum Slnečnej sústavy

Ťažisko, inak nazývané aj barycentrum, je bod, v ktorom je objekt perfektne vyvážený a všetka hmota je rozložená rovnomerne na každú stranu. Lenže barycentrum sa nenachádza presne uprostred nášho Slnka. V animácii nižšie môžete vidieť model Slnečnej sústavy a spôsob, akým všetky vesmírne objekty, dokonca aj Slnko, obiehajú okolo pomyselného bodu vo vesmíre.

„Nie je zvyčajné, že by sa ťažisko Slnečnej sústavy nachádzalo uprostred hviezdy,“ tvrdí O’Donoghue.

Síce je na videu pohyb Slnka zveličený, v skutočnosti sa naozaj naša hviezda pohybuje okolo barycentra sústavy, v drobných obežných dráhach. Za vychýlenie Slnka môže predovšetkým gravitačná sila Jupitera. V našej sústave je Slnko zodpovedné za 99.8% všetkej hmoty, ktorá sa tu nachádza. Zvyšných 0.2% hmoty patrí všetkým planétam, ktoré svojou spojenou gravitačnou silou ovplyvňujú naše Slnko. Najväčší podiel hmoty má spomedzi planét Jupiter, spolu so Saturnom.

V rámci Slnečnej sústavy majú svoje barycentrum aj planéty s mesiacmi. Príkladom môže byť aj naša Zem. V tomto prípade ide o jednoduchší príklad, pretože barycentrum sa stále nachádza niekde v Zemi. Iný prípad je Pluto a jeho mesiac, Charon. Tam sa bude vždy barycentrum nachádzať mimo Pluta.

Každá sústava má svoj neviditeľný bod, okolo ktorého všetky objekty obiehajú. Barycentrá občas pomôžu astronómom nájsť skryté planéty, ktoré obiehajú okolo vzdialených hviezd. Dokážu totiž vypočítať, že sústava ktorú pozorujú, obsahuje dodatočnú hmotu, ktorú zatiaľ nevidia.

„Je jasné, že planéty obiehajú okolo Slnka, len sme sa na celú situáciu pozreli oveľa detailnejšie,“ hovorí O’Donoghue.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre