SpravodajstvoVeda a výskum

Vesmírne agentúry chystajú tento rok niečo veľké: Tu sú 3 revolučné misie, na ktoré sa môžeme v roku 2021 tešiť

Rok 2020 bol sprevádzaný mnohými zdržaniami, no v príprave sú tieto jedinečné misie

Rok 2020 bol ťažkým nie len pre nás, ale aj pre vedu. Veľa vesmírnych misií čelilo opakovaným zdržaniam. Medzi ne sa môže radiť aj vesmírny teleskop novej generácie, teleskop Jamesa Webba. Máme tu však rok 2021 a vesmírne agentúry majú pripravené veľké plány. To, na čo sa môžeme tešiť nám približuje aj YouTube kanál SciShow Space.

Misia Mars 2020

Ide o misiu americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá však odštartovala ešte v roku 2020. Ide o rover Perseverance, ktorého úlohou je pátrať po stopách života na červenej planéte a zbierať vzorky, ktoré by mali byť prepravené späť na Zem.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rover má pristáť vo februári a skúmať bude kráter Jezero. Ide o 45-km široký kráter, v ktorom sa kedysi malo nachádzať jazero. Ide o unikátnu misiu hlavne preto, že po prvýkrát sa vyšle sonda k Marsu, ktorá zoberie vzorky a pokúsi sa ich dopraviť späť domov. Rover so sebou nesie aj drobnú helikoptéru, ktorá sa pokúsi o prvý let na Marse.

Artemis 1

NASA sa zaviazala, že do roku 2024 vyšle na povrch Mesiaca ďalších astronautov. Ide o kolosálny projekt, ktorý si vyžaduje ešte veľa príprav. V tomto roku nás však čaká prvý krok k tomuto dlhodobému cieľu. V novembri 2021 odštartuje misia Artemis 1, ktorá bude testovacím letom k Mesiacu a späť. Artemis 1 však bude letom bez živej posádky.

Misia DART

V tomto prípade nejde o misiu, ktorá by nám pomohla objaviť nové planéty, či vydať sa k vzdialeným mesiacom. Projekt DART je zameraný na ochranu našej planéty pred asteroidmi. Nemusíte sa však báť. Momentálne nepoznáme asteroid, ktorý by pre nás predstavoval riziko, no je dobré byť pripravený. Koncept misie je jednoduchý. Vedci sa pokúsia zasiahnuť asteroid a budú dúfať, že sa im podarí odvrátiť jeho kurz.

Cieľom misie DART má byť drobný asteroid, ktorý nesie názov Dimorphos. Dimorphos sa nachádza medzi obežnou dráhou Zeme a Marsu. Obieha okolo väčšieho asteroidu, ktorý sa volá Didymos.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close