Vesmírna sonda má svoj podpis na asteroide: Takto zmenila misia OSIRIS-REx povrch objektu Bennu

Misia sa odrazila na povrchu asteroidu tromi spôsobmi.

OSIRIS-REx
Zdroj: YouTube.com(NASA Video)

V októbri minulého roka pristála sonda americkej vesmírnej agentúry, NASA, na povrchu asteroidu Bennu. Úlohou sondy bolo dostať sa na povrch asteroidu a zozbierať vzorky, ktoré následne prinesie späť na Zem.

Sonda pristávala na dopredu vybranom mieste, ktorý vedci označovali ako kráter Nightingale. Sonde sa podarilo pristáť n povrchu, a to len meter od plánovaného miesta. Po šiestich sekundách sa sonda odrazila od povrchu a dostala sa späť na obežnú dráhu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Americká NASA uverejnila aj video, ktoré pristátie zachytáva. Prenos sondy OSIRIS-REx bol ale príliš malý na to, aby mohla vesmírna agentúra urobiť živé vysielanie. Jej pristávanie bolo snímané nástrojom SamCam. Snímka bola urobená každých 1.25 sekundy. Zábery ale neslúžili len pre zvedavých divákov. Pomocou nich mohli vedci ohodnotiť výkon sondy OSIRIS-REx. Video sa skladá z 82 fotografií, ktoré zachytávajú 5 minút z pristávania.

Stopa na povrchu

Samotný zber materiálu prebiehal pomocou systému TAGSAM. Jeho úlohou bolo rozprášiť materiál na povrchu a následne ho zozbierať. Cieľom misie bolo získať najmenej 60 gramov regolitu.

Zaujímavosťou je, že sonda nechala na asteroide po svojej návšteve stopy, píše portál IFLScience. NASA zverejnila ďalšie video, ktoré zachytáva ako misia OSIRIS-REx narušila povrch asteroidu Bennu. Všimnúť si môžeme, že skalnatý povrch bol narušený troma spôsobmi. Prvým bolo pristátie sondy, druhý bol vrt a zber vzoriek a posledným bol opätovný zážih trysiek a vzlet sondy na obežnú dráhu.

„Tieto pozorovania neboli v misii plánované, no aj tak nás teší, že sa môžeme vrátiť späť a zdokumentovať čo sa nám podarilo,“ vyjadril sa Dathon Golish, člen tímu OSIRIS-REx.

Asteroid Bennu má veľmi skalnatý povrch. Aby sa tímu vedcov podarilo zachytiť dobré zábery, museli počkať na poludnie. Keď sa Slnko nachádzalo v správnej polohe a svietilo kolmo na asteroid, nevznikalo až také množstvo tieňov, ako v iný čas. Ak sa fotografia nezachytí na pravé poludnie, hra svetla drasticky zmení vzhľad asteroidu Bennu.

Predpokladá sa, že sonda OSIRIS-REx bude opúšťať asteroid 10. mája. Následne poputuje smerom k Zemi a doručí kapsulu, v ktorej sú vzorky uložené. Odhaduje sa, že misia by mala doraziť späť ku nám v septembri roku 2023. Vedci našli na povrchu asteroidu Bennu aj stopy organických látok, ktoré sú zastúpené naprieč celým povrchom. Či mali pravdu odhalí až analýza na Zemi, no mohlo by ísť o  fascinujúci objav.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre