Vesmírna loď Sunbird sľubuje cestu na Mars za polovicu času. Zlomový rok, kedy sa tak stane, klope na dvere!

Pulsar Fusion ukázal Sunbird, vesmírnu loď budúcnosti poháňanú jadrovou fúziou. Vďaka motoru Dual Direct Fusion Drive (DDFD) s rýchlosťou výfukových plynov až 500 km/s môže skrátiť čas letu na Mars o polovicu.

Generacna vesmirna lod
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Britská spoločnosť Pulsar Fusion v uplynulých rokoch pracovala v ústraní, teda bez väčšiho záujmu médií na projekte, ktorý by mohol zásadne zmeniť spôsob, akým ľudstvo cestuje vesmírom. Ich najnovší koncept, predstavený v pôsobivom videu, sľubuje revolúciu v medziplanetárnej doprave a to vďaka fúznej rakete, ktorá by mohla skrátiť let na Mars na polovicu. Na tému upozornil server Gizmodo.

Pulsar Fusion predstavil návrh vesmírneho dopravného prostriedku s názvom Sunbird Migratory Transfer Vehicle. Podľa vyjadrení spoločnosti by táto loď mohla dosiahnuť neuveriteľnú rýchlosť až 529 000 kilometrov za hodinu. Ak by sa takýto výkon podarilo dosiahnuť, Sunbird by sa stal najrýchlejším samopoháňaným objektom, aký kedy ľudstvo vytvorilo. To by znamenalo zásadné skrátenie trvania ciest medzi planétami, ktoré dnes trvajú dlhé mesiace a dlhšie.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Na rozdiel od tradičných rakiet, ktoré štartujú zo Zeme, budú Sunbirdy umiestnené na veľkých orbitálnych staniciach. Každá stanica bude schopná pojať až päť týchto lodí naraz. Ako uviedol generálny riaditeľ Pulsar Fusion Richard Dinan, takýto systém by umožnil flexibilitu a opakované využitie rakiet, čo je v oblasti vesmírnej logistiky kľúčové.

Otázkou je, či sa spoločnosti podarí naplniť svoje ciele

Základom úspechu Sunbirdu je pohon založený na jadrovej fúzii. Jadrová fúzia je proces, pri ktorom sa spájajú ľahké atómové jadrá a vytvárajú ťažšie, pričom sa uvoľňuje obrovské množstvo energie. Ide o rovnaký proces, aký poháňa naše Slnko.

Motory Sunbirdu, označované ako Dual Direct Fusion Drive (DDFD), pričom by mali dosahovať rýchlosť výfukových plynov až 500 kilometrov za sekundu, čo je niekoľkonásobne viac než pri dnešných chemických alebo iontových pohonoch.

Vo videu Pulsar Fusion je možné vidieť, ako sa Sunbird odpojí od orbitálnej stanice, pomocou ôsmich trysiek sa pripojí k väčšej kozmickej lodi a následne ju poháňa na dlhú cestu k Marsu. Po splnení úlohy sa Sunbird opäť odpojí a zakotví na cieľovej stanici, pripravený na ďalšiu misiu. Takýto systém by mohol výrazne znížiť náklady na vesmírne lety a umožniť častejšie misie.

Spoločnosť Pulsar Fusion plánuje už v tomto roku predstaviť prvé komponenty svojho energetického systému. Ďalším krokom bude testovanie na obežnej dráhe, pričom spoločnosť dúfa, že skutočnú fúziu vo vesmíre sa im podarí dosiahnuť do roku 2027. To je mimoriadne ambiciózny cieľ, keďže jadrová fúzia je technológia, ktorú sa zatiaľ nikomu nepodarilo prakticky využiť na pohon vesmírnej lode.

Vesmír sa vďaka Sunbirdom môže stať dostupnejším

Sunbirdy by podľa plánov mohli prepraviť 1 000 až 2 000 kilogramov nákladu. Ide napríklad o zásoby, rovery či habitaty, ktoré sa mali dostať na Mars za menej ako šesť mesiacov. Okrem toho by mohli slúžiť na dopravu sónd do vzdialených častí slnečnej sústavy, podporiť ťažbu asteroidov alebo dopraviť veľké teleskopy do hlbokého vesmíru. Cena jednej jednotky by sa mala pohybovať okolo 70 miliónov dolárov, no spoločnosť verí, že investícia sa zákazníkom vráti vďaka opakovanému využitiu a širokému spektru možných misií.

Aj keď je pred Pulsar Fusion ešte veľa technických výziev. Teda od zvládnutia samotnej fúzie až po bezpečnostné otázky a certifikáciu, ich projekt ukazuje, akým smerom sa môže uberať budúcnosť vesmírnej dopravy. Ak sa Sunbirdy skutočne dostanú do prevádzky, cesty na Mars či do ďalších častí slnečnej sústavy sa stanú rýchlejšie, dostupnejšie a možno aj bežnou súčasťou ľudskej civilizácie. Vesmír sa tak pre nás môže stať oveľa menším, než sme si doteraz dokázali predstaviť.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre