Vesmírna hudba tak, ako ste ju ešte v živote nepočuli: Pôsobivé skladby kombinujú zvuky z vesmíru s hudobnými nástrojmi

Môžete si vypočuť skladby, inšpirované roverom Perseverance, alebo zrážkou čiernych dier.

Vesmir taznost surovin
Zdroj: YouTube.com (Seeker)

Astronóm, skladateľ a umelec sa spojili dokopy a vytvorili hudobný album, ktorý bol pred pár dňami zverejnený na internete, píše portál IFL Science. Čím je tento album výnimočný je to, že v skladbách sú zakomponované zvuky, ktoré boli vytvorené vedeckými nástrojmi na Zemi, vo vesmíre a na planéte Mars. Autori chcú zvýšiť povedomie a pochopenie pre javy, z ktorých sú skladby zložené.

V tomto prípade však nejde o zvuky vesmíru aké nám niekoľkokrát priniesla aj americká vesmírna agentúra, NASA. V týchto prípadoch išlo o jednotlivé tóny, ktoré boli pridelené špecifickej frekvencii, alebo žiareniu. Výsledok bol aj v týchto prípadoch pôsobivý, no skladby mali zvláštnu, miestami desivú náladu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na albume, ktorý nesie názov Celestial Incantations nájdete aj také skladby, ktoré sú zložené čisto len z vesmírnych zvukov. V niektorých prípadoch, akým je napríklad skladba Jezero Crater, zvuky nahrané roverom Perseverance dopĺňajú nádherné hudobné nástroje. Ďalšia skladba obsahuje oscilácie, ktoré zachytil magnetometer sondy Rosetta počas návštevy kométy Churyumov-Gerasimenko.

Vesmrna hudba

Zaujímavou je aj skladba, ktorá používa zvuk vzduchových bublín, ktoré boli 200-tisíc rokov uväznené v ľade na Antarktíde. Bubliny sa uvoľnili v momente, keď vedci rozbili ľad, aby mohli študovať históriu zemského podnebia. Ďalším zaujímavým príkladom je skladba Cataclysm. V nej nájdete zvuky gravitačných vĺn, ktoré vznikli po zlúčení dvoch čiernych dier.

Kompozíciu mal na starosti dr. Kim Cunio. Ten upravil frekvencie zvukov tak, aby lepšie sadli nášmu uchu, no zároveň aby ostal verný pôvodnému zvuku. Cunio nie je vedec, no podľa jeho slov bol vždy typom človeka, čo sa o vedu zaujímal. Pri niektorých skladbách, napríklad Jezero Crater, necítil potrebu dozvedieť sa o situácii niečo viac a stačili mu len zvuky. Čo sa ale týka ostatných skladieb, pri komponovaní sa spojil s odborníkmi, ktorí mu prezradili viac informácií.

Hlavným motívom Cunia bolo rozšíriť povedomie o vesmírnych javoch, ktoré vo svojich skladbách použil. Zároveň dúfa, že v budúcnosti sa mu podarí prehĺbiť vedomosti ľudí, ktorí sa o jeho tvorbu zaujímajú. Cunio sa zároveň vyjadril, že umelkyňa Diana Scarborough vytvorila animácie a tanečné choreografie na tému vesmírnych úkazov, ktoré boli použité v jeho skladbách. Scarborough svoje kreácie prezentovala na vedeckých konferenciách ktoré sa podobným témam venovali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre