Vesmírna explózia typu Nova zarazila astronómov: Je to urýchľovač častíc, aký ešte v živote nevideli!

RS Opuichi je binárna sústava, ktorá exploduje raz za 20 rokov, no tentokrát si astronómovia všimli niečo veľmi nezvyčajné.

Astronómovia ostali zarazení explóziou typu nova
Zdroj: DESY/H.E.S.S., Science Communication Lab

S pomocou observatória gama lúčov H.E.S.S. sa astronómom podarilo získať jedinečný pohľad na kozmický urýchľovač častí. Ide o proces, ktorý sa nazýva Nova, čo je séria erupcií, vznikajúcich na povrchu bielych trpaslíkov, vysvetľuje SciTech Daily.

Nova erupcie vytvárajú silné tlakové vlny, ktoré sa následne predierajú okolitým priestorom. Počas tohto deja tlaková vlna strháva okolité častice k sebe a dodáva im obrovské množstvo energie, čím ich zrýchli na vysoké rýchlosti. Astronómovia pozorovali novu s názvom RS Opuichi a všimli si niečo naozaj nevídané. Častice sú dôsledkom tlakovej vlny zrýchlené na rýchlosti, ktoré sa približujú teoretickým limitom. Ten môžu častice dosiahnuť len pri ideálnych podmienkach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Biele trpaslíky sú „mŕtve hviezdy“ ktoré vznikajú po zániku hviezd podobných nášmu Slnku. Keď sa normálnej hviezde minie palivo, začne rapídne expandovať a neskôr odhodí vonkajšie vrstvy. Ostane po nej len jadro – biely trpaslík – ktoré pomaly chladne. Jeden z prípadov, kedy môžu astronómovia pozorovať Novy je ten, keď sa biely trpaslík nachádza v binárnej sústave.

Ak má biely trpaslík ešte jedného hviezdneho spoločníka, môže mu „kradnúť“ hmotu vďaka silnému gravitačnému poľu. Keď sa materiál dostane za kritickú hodnotu, spustí sa na povrchu bieleho trpaslíka silná termonukleárna explózia. Niektoré Novy sa zvyknú opakovať a do tejto kategórie sa radí aj RS Opuichi. V tejto sústave sa Novy odohrávajú každých 15 až 20 rokov.

„Hviezdny pár je od seba vzdialený približne tak, ako Slnko a Zem. Explóziu Novy sme pozorovali v roku 2021 a vďaka teleskopom H.E.S.S. sme získali veľmi jasný pohľad na sústavu v spektre vysokoenergetických gama lúčov,“ vyjadrila sa Alison Mitchell, ktorá bola súčasťou pozorovaní.

Jediná Nova svojho druhu?

Častice, ktoré boli v procese zachytené mali energiu niekoľkonásobne vyššiu, než bolo pozorované v predchádzajúcich výskumoch. Dôsledkom explózie sa zároveň uvoľnilo množstvo energie, efektívne transformovanej do zrýchlených protónov a ťažších jadier. Inými slovami, urýchľovanie častíc dosiahlo maximálnu rýchlosť, akú predpovedali v teoretických modeloch.

Tento fakt má výrazný dopad na celú astrofyziku. Vedci až doteraz netušili, že v reálnych podmienkach možno tento teoretický limit dosiahnuť. To vedie astronómov k názoru, že sa v tomto smere Novy rovnajú ich extrémnejším príbuzným – supernovám.

„Po prvýkrát sme dostali možnosť sledovať vývoj Novy v reálnom čase. Sledovali sme proces urýchľovania častíc tak, akoby sme sledovali film. Toto a ďalšie pozorovania nám do budúcna umožnia lepšie popísať proces kozmických explózií. Je možné, že Novy vytvárajú kozmické lúče a tým majú výrazný dopad na svoje blízke okolie,“ vyjadril sa Dmitry Khangulyian, teoretický fyzik z japonskej Rikkyo University.

V nasledujúcich rokoch sa astronómovia pokúsia zistiť, či je Nova RS Opuichi jedinou svojho druhu, alebo sa vo vesmíre nachádzajú aj ďalšie podobné explózie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre