Vesmír nie je „divoký západ“ bez zákona: Pravidlá sú dané, nie vždy však jasné, tvrdia experti

Vedci z univerzity McGill pracujú na manuáli, ktorý by podporil mierovú činnosť vo vesmíre.

Vesmír nie je divokým západom bez zákona, tvrdia vedci
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Vesmírny vek sa začal pred 65 rokmi a odvtedy sme boli svedkami obrovských objavov, ktoré posunuli vpred nielen vesmírny priemysel, no zlepšili aj život na Zemi. GPS systém nám dnes pomáha v poľnohospodárstve, doprave, ale aj v rôznych ďalších odvetviach. Bez satelitov by sme dokonca nemali ani moderný bankový systém.

S príchodom vesmírneho programu Artemis sa však objavila aj vlna kontroverzie. Americká NASA sa chce na Mesiac nielen vrátiť, no postupom času využívať aj zdroje, ktoré naša prirodzená družica ponúka. Podobne hľadajú aj spôsob, ako získať cenné zdroje z asteroidov. Vesmír bol vždy priestor pre mierové aktivity a ako hovorí kozmická zmluva z roku 1967 – vesmír patrí celému ľudstvu, teda jednotlivé štáty si nemôžu privlastniť žiaden kozmický objekt.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

S myšlienkou ťažby na Mesiaci vyšla na povrch otázka, komu by získané zdroje patrili. Odborníci začali polemizovať nad tým, že aspoň zatiaľ neexistujú pevné právne predpisy regulujúce činnosť vo vesmíre. Existuje vesmírna dohoda, no od roku 1967, kedy bola prijatá, ide o zastaraný dokument. Experti v tomto smere vnímali mesiac ako „divoký západ“ s tou výnimkou, že akékoľvek nepokoje vo vesmíre by sa pretavili do vojenského konfliktu na Zemi.

Vedci z McGill University však za posledných šesť rokov pracovali s množstvom ďalších inštitúcií po celom svete a pripravujú návrh manuálu medzinárodných zákonov, ktorý by mal zabezpečiť mierové konanie vo vesmírnom priestore, informuje Phys. Tento mesiac vyšlo prvé vydanie manuálu, v ktorom možno nájsť 52 pravidiel, na ktorých sa zhodla skupina expertov. Tieto pravidlá objasňujú medzinárodné zákony týkajúce sa vesmíru, ktoré platia ako v čase mieru, tak aj pri napätí medzi krajinami.

Divoký západ?

Výskumníci z univerzity zdôrazňujú, že svetové krajiny a komerčné spoločnosti sa pomaly učia, ako najlepšie svoje aktivity presunúť na Mesiac, prípadne na ďalšie kozmické objekty. V tomto smere vesmír pre ľudstvo predstavuje úplne nové pieskovisko, no nesmieme zabúdať na to, že nejde o divoký západ bez zákona.

V roku 1957 ľudstvo dostalo do vesmíru prvý satelit, Sputnik 1. Odvtedy platí dohoda, že všetky aktivity vo vesmíre musia byť v súlade s medzinárodným zákonom. Okrem platných medzinárodných zákonov krajiny prijímajú aj nové zákony regulujúce činnosť vo vesmíre na základe nových okolností. Existuje však množstvo zákonov, ktoré aj keď sú platné, nie sú podané jasne a ponúkajú priestor pre zlú interpretáciu, či úmyselné nepochopenie.

Spojené štáty spolu s niekoľkými ďalšími krajinami upevnili myšlienku, že sa dá konfliktu vo vesmíre vyhnúť. V tomto smere je dôležité objasniť nejasné zákony a podporovať transparentnosť a spoluprácu pri preskúmavaní vesmíru.

Na tvorbe manuálu sa podieľalo viac ako 80 expertov. Tí potvrdili, že vo vesmíre platí absolútny zákaz testovania biologických, chemických, či jadrových zbraní. Zároveň platí absolútny zákaz úmyselne poškodiť vesmírnu technológiu iných krajín. Krajiny musia tieto zákony brať do úvahy aj v prípade že majú oprávnený nárok na sebaobranu.

Až nasledujúce roky ukážu, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať. Manuál univerzity McGill je však jasnou demonštráciou toho, že existujú zákony regulujúce činnosť vo vesmíre, hoci niektoré z nich nemajú jasnú formuláciu. Manuál môžete nájsť na tomto odkaze.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre