Vesmír expanduje: Znamená to, že sa zväčšujeme aj my?

Ako to už býva, odpoveď je trošku zložitejšia

mapa vesmíru
Zdroj: pixabay.com (geralt)

K najzakladanejším vesmírnym poznatkom patrí vesmírna expanzia. Znamená to, že aj my expandujeme spolu s ním? Ak by to tak bolo, zrejme by si to nikto nevšimol, pretože všetko by sa zväčšovalo v rovnakom pomere, tvrdí YouTube kanál minutephysics.

Odpoveď na otázku je nie. Vesmír síce expanduje, ale to neznamená, že zároveň expanduje všetko, čo sa v ňom nachádza. Rozširuje sa len priestor medzi jednotlivými objektmi. Ak budeme na chvíľu ignorovať ostatné fyzikálne sily zistíme, že rozpínaním priestoru sa vesmírne objekty javia ďalej od seba.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo nás drží pokope?

Vo vesmíre však existuje niekoľko síl, ktoré nie sú ovplyvňované rozpínaním priestoru. Príkladom je gravitačná sila a elektromagnetizmus. Táto dvojica je schopná udržať atómy, či celé hviezdne sústavy pokope. Tieto sily sú príliš mocné na to, aby boli prekonané pomalou expanziou vesmíru.

Predstavte si, že stojíte s kamarátom na povrchu, ktorý sa začne rozpínať. Rýchlo zistíte, že sa od seba vzďaľujete. Ak by ste sa však chytili za ruku a prekonali by ste treciu silu medzi vašimi nohami a povrchom, zistíte, že stojíte na mieste, zatiaľ čo zem expanduje pod vami. V normálnom vesmíre určuje elektromagnetická sila veľkosť častíc, atómov a molekúl. Hoci vesmír neustále expanduje, táto sila sa stará o to, aby ich veľkosti ostali rovnaké. Gravitácia sa na druhú stranu stará o to, aby ostala pokope napríklad Slnečná sústava.

Až na extrémne dlhé vzdialenosti sa gravitačná sila stáva natoľko slabou, že kumulatívne účinky vesmírnej expanzie prevládnu a my tak môžeme pozorovať galaxie, ktoré od nás akoby „utekajú“. Jednotlivé galaxie sa stále nachádzajú pod vplyvom gravitačnej sily, ktorá sa ich snaží pritiahnuť k sebe, avšak vesmír medzi galaxiami expanduje rýchlejšie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre