Vesmír bez matematiky by sme si nedokázali ani predstaviť, tvrdia vedci: Prečo je taká dôležitá?
Vedci tvrdia, že všetko sa dá vysvetliť a popísať prostredníctvom matematiky.
Hoci ju nikto nemal na základnej škole rád, matematika je základ vesmíru a to ako by bez nej vyzeral si pravdepodobne nedokážeme predstaviť, tvrdí The Conversation.
Princípy matematiky začali aplikovať na vedecké práce pravdepodobne Babylončania pred takmer 3-tisíc rokmi. No od tohto objavu ubehla ešte dlhá doba, kým prišiel Isaac Newton a vysvetlil fungovanie gravitácie a pohybu vo vesmíre. Odvtedy už takmer každá vedecká práca obsahovala matematiku vo väčšej alebo menšej miere.
Niektorí vedci tvrdia, že matematika je oveľa silnejší komunikačný nástroj než ľudská reč. Niektorí dokonca vtipkujú, že celý vesmír vytvoril nejaký matematik. Vo svete fyziky totiž existujú koncepty, ktoré sa slovne nedajú dobre vysvetliť. To sa dá dobre vysvetliť napríklad na elektróne. Ak sa spýtate, akú má elektrón farbu, odpoveď je dlhá a zložitá. Farba objektu závisí od vlnovej dĺžky svetla, ktorú objekt odrazí. Elektrón nemá farbu, alebo presnejšie, má všetky farby.
Skúste sa ale opýtať ako sa elektrón správa a odpoveď je oveľa jednoduchšia. Vzorec. V roku 1928 napísal Paul A.M. Dirac vzorec vysvetľujúci správanie elektrónu pri každom jednom prípade. Je možné povedať, že náš mozog myslí matematicky. Ak ideme po diaľnici a predbiehame pomalšie vozidlo, nepotrebujeme v hlave analyzovať náš pohyb, vypočítať rýchlosť, o koľko stupňov a akou silou mám otočiť volant, zvládame to prirodzene a automaticky. Na rozdiel od nás musí autopilot Tesly všetky rovnice vypočítať.
Jazyk vesmíru
Všetko, čo sa vo vesmíre deje možno popísať matematicky a niektorí vedci si stoja za názorom, že matematika je jediný jazyk, ktorý dokáže vysvetliť svet okolo nás. Neznamená to ale že vždy vieme predpovedať, čo sa stane. Objav takzvaných chaotických systémov je jedným z najväčších objavov za posledných 50 rokov. Vedci zistili, že relatívne jednoduché matematické systémy nemožno presne vyriešiť.
Neprehliadnite
Čo sa týka sveta okolo nás, existuje veľké množstvo systémov, ktoré do tejto kategórie zapadajú. Príkladom sú hurikány. Matematické rovnice, ktoré opisujú správanie hurikánu sú vo svojej podstate chaotické. Kvôli tomu vedci dokážu predpovedať počasie v krátkej dobe, no v časovom úseku niekoľkých dní sa výsledky stávajú čoraz viac nepresné. Vo svete kvantovej fyziky existuje teória, ktorá rozdeľuje predpovede na tie presné a tie ktorých presný výsledok nepoznáme.
To, že na určitý prípad neexistuje jasná odpoveď, neznamená že takáto udalosť nemá v matematike vysvetlenie. Vesmír je postavený na logických základoch a hoci máme niekoľko jazykov, prostredníctvom ktorých ho môžeme opísať, len jeden je však natoľko dôležitý, že bez neho by nedokázal existovať. Vesmír, ktorý by sme nedokázali matematicky opísať by nebol len chaotický, ale od základov iracionálny.
Komentáre