„Veľrybia“ galaxia odhalila pohľad na svoje magnetické polia. Vedcom tak poskytla jedinečnú príležitosť skúmať ich vznik

Jedinečný, doteraz nepozorovaný úkaz odhaľuje milióny magnetických prúdov, cestujúcich jedným smerom

galaxia
Zdroj: NASA

Vesmír je obrovským a častokrát strašidelným miestom, avšak niekedy nám neostáva nič iné, iba sledovať impozantné scenérie, ktoré tento nekonečný priestor obsahuje. National Radio Astronomy Observatory (NRAO) zachytilo bočný pohľad na galaxiu, ktorá je tiež známa ako Veľrybia galaxia.

Od nás je vzdialená 25-miliónov svetelných rokov. Okrem krásneho pohľadu obrázok zachytáva aj takzvané „magnetické laná“ na okrajoch jej disku. Jedná sa o magnetické pramene „vlasov,“ ktoré ukazujú galaktické magnetické pole, prechádzajúce do jej žiary.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Galaxia
Zdroj: National Radio Astronomy Observatory

Zelené čiary zachytávajú prúdy, smerujúce smerom ku nám a naopak modré zaznačujú tie, ktoré smerujú od nás. Jedná sa o fenomén, ktorý nebol nikdy predtým priamo pozorovaný v žiare, obklopujúcej galaxiu.

„Jedná sa o prvé pozorovanie tohto javu v obrovskom merítku. Magnetické línie cestujú rovnakým smerom v priestore tisícov svetelných rokov,“ hovorí astrofyzička Marita Krause, z inštitútu Maxa Plancka.

Záhada magnetických polí

Veľrybia galaxia, taktiež známa aj ako NGC 4631, alebo Caldwell 32, bola pozorovaná teleskopom v Novom Mexiku, kde sa zistilo, že má neobyčajne silné magnetické pole. Zo Zeme ju môžeme vidieť v „bočnom pohľade,“ vďaka čomu si vyslúžila aj svoju prezývku. Od nás totiž jej tvar pripomína plávajúcu veľrybu.

„Vždy keď sa pozrieme na galaxiu z inej perspektívy, zmenia sa aj naše teórie o jej charakteristike,“ vyjadril sa astrofyzik Richard Henriksen, z Queen’s Univerzity v Kanade.

Ďalším krokom je zistiť, či sú tieto typy magnetických polí vo vesmíre bežné a ak áno, do akej miery. Cieľom je tiež prísť na to, v akých rôznych tvaroch sa môžu vyskytnúť. To umožní vedcom lepšie pochopiť, ako magnetické polia vlastne vznikajú a ako ich ovplyvňuje pohyb iných vesmírnych objektov.

„Aby sme pochopili, ako vzniklo naše Slnko a Zem, musíme najprv rozumieť galaxiám a ich formovaniu sa. Tento projekt je pokusom o zmeranie magnetických polí v galaxiách a ako ovplyvňujú ich formovanie a evolúciu,“ dodal na záver astrofyzik Matthew Benacquista.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre