SpravodajstvoVeda a výskum

Veľký úspech slovenskej vedy! Naša vedkyňa získala prestížne ocenenie v oblasti toxikológie

Slovenská vedkyňa, doktorka Kanďárová, získala prestížne ocenenie v oblasti toxikológie, ktoré udeľuje Federácia európskych toxikológov a toxikologických spoločností EUROTOX.

Nie je žiadnym tajomstvom, že slovenská veda je finančne poddimenzovanou, ale aj napriek tomu, máme v našej krajine nesmierne šikovných ľudí. Slovenská akadémia vied (SAV) najnovšie upozorňuje na úspech doktorky Heleny Kanďárovej z Centra experimentálnej medicíny SAV, ktorá získala prestížne ocenenie EUROTOX Award Lecture.

„Ocenenie udeľuje Federácia európskych toxikológov a toxikologických spoločností EUROTOX vedcom a vedkyniam, ktorí svojím výnimočným úsilím prispeli do výskumu v oblasti toxikológie liečiv či chemických látok.“, vysvetľuje význam ocenenie SAV.

Kanďárova prispela k vytvoreniu a vývoju moderných 3D modelov vhodných pre testovanie bezpečnosti a účinnosti chemikálií, ktoré využívajú inovatívne prístupy v oblasti NAM (Metodológie nového prístupu). Pre tých, ktorí nevedia, tak NAM sú nové nástroje v toxikológii na vykonávanie hodnotenia chemických rizík. NAM zároveň redukujú testovanie na zvieratách pričom jedným z hlavných cieľov je, aby výsledky skúšok boli akceptované regulačnými orgánmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dr. Kanďárová si prevzala ocenenie na XVI. Medzinárodnom toxikologickom kongrese, kde vystúpila s prednáškou o význame tkanivového inžinierstva a využití rekonštituovaných 3D modelov ľudských tkanív v toxikológii.

Kandarova ocenenie Federacia europskych toxikologov_ocenenie
Zdroj: SAV.sk, tlačová správa

„Doktorka Kanďárová získala hodnotné ocenenie za zásadný príspevok v oblasti validácie a implementácie alternatívnych metód, nazývaných aj NAMs (New Approach Methodologies), ktoré využívajú inovatívne prístupy, bez nutnosti testovania na zvieratách.“, píše SAV na sociálnej sieti.

„Získanie ceny je pre mňa veľkou cťou. Verím, že moja cesta bude inšpiráciou pre mladých nádejných vedcov a vedkyne, ktoré chcú prispieť k bezpečnejšiemu testovaniu chemických látok a predísť pri tom zbytočnému testovaniu na zvieratách všade tam, kde už vedecký pokrok umožňuje použiť alternatívy,“ komentuje ocenenie Helena Kanďárová.

Čomu sa venuje Centrum experimentálnej medicíny SAV?

sa sústreďuje na integrovaný výskum príčin, mechanizmov vzniku a možností prevencie, diagnostiky a liečby spoločensky závažných ochorení s dôrazom na ochorenia kardiovaskulárneho a nervového systému, metabolické poruchy, psychické poruchy a problematiku duševného zdravia, ako aj ochorenia, ktoré majú pôvod v prenatálnom a skorom postnatálnom období vývinu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close