Veľký úrad varuje, aby si reštartoval svoj telefón aspoň raz do týždňa. Ani nevieš, aký to má obrovský význam!
Veľký úrad vysvetľuje, prečo by si mal pravidelne reštartovať smartfón a ako to môže prispieť k ochrane tvojho súkromia. Odporúča, aby si mobil reštartoval aspoň jedenkrát do týždňa.
Smartfóny sa stali súčasťou našich životov. Sú doslova studňou citlivých informácií o nás. Pristupujeme cez ne k sociálnym sieťam, chatovacím aplikáciám, bankovým službám a podobne. Preto by si nemal ochranu dát v mobile brať na ľahkú váhu.
V minulosti sme sa venovali téme, prečo by si mal pravidelne reštartovať svoj telefón. Vďaka tomu premažeš všetky dočasné súbory v mobile a zároveň potenciálne odstrániš aj chybné procesy bežiace na pozadí, ktoré ti môžu spomaľovať zariadenie. Nie nadarmo prvá otázka, ktorú sa ťa spýta technik, ako chytí tvoj mobil do ruky, je: „Skúšali ste to už reštartovať?“
Odstránenie problémov s chodom telefónu nie je ale jediný dôvod, prečo by si mal pravidelne reštartovať mobil. Najnovšie NSA (Americký úrad pre národnú bezpečnosť) upozorňuje, že reštartovanie telefónu ti môže pomôcť v ochrane tvojho súkromia. Tému dal do pozornosti web howtogeek.com.
Prečo by si mal pravidelne reštartovať smartfón?
Väčšina z nás telefón nechá kontinuálne bežať kľudne aj niekoľko dní týždňov. Najčastejšie ho reštartujeme raz za mesiac, keď do neho príde aktualizácia a telefón nás vyzve, aby sme tak robili. V extrémnych prípadoch, keď máš starší mobil, aktualizácie chodia ešte menej frekventovane, prípadne vôbec.
Národný bezpečnostný úrad hovorí, že telefón by sme mali reštartovať najmenej jedenkrát týždenne. Toto odporúčania ale nerobí len tak. Dôvodom je, že ti to môže pomôcť v ochrane tvojich dát a súkromia v mobile.
Neprehliadnite
Dôvodom je, že reštartovanie zariadenia môže ovplyvniť riadne fungovanie niektorých typov vírusov a škodlivých kódov, ktoré sa ti môžu dostať do zariadenia. Vďaka takémuto reštartovaniu mobilu môže dôjsť k prerušenie škodlivej aktivity, ak máš v mobile vírus. Ako sme už vyššie spomínali, súvis to má s premazaním dočasných súborov a vypnutím všetkých procesov v telefóne, ktoré bežia na pozadí.
„Reštartovanie často vedie k odstráneniu dočasných súborov a cache, ktoré môžu obsahovať škodlivý kód.“
Okrem toho, reštartovanie mobilu môže pomôcť k správnemu chodu systému. Čo to ale znamená? Ak bol tvoj systém napadnutý škodlivým softvérom, reštartovanie môže obnoviť niektoré základné funkcie, ktoré boli ovplyvnené malvérom. Napríklad, keď vírus pozastavil fungovanie softvéru na jeho detekciu. Reštartovanie operačného systému môže „nakopnúť“ antivírusový program, ktorý deteguje škodlivý softvér.
Treba ale prízvukovať, že samotné reštartovanie mobilu nie je všeliek, zvyčajne vírus priamo neodstráni, avšak môže prispieť k zníženiu škôd a uľahčeniu jeho odstránenia.
Ako sa môžeš ešte chrániť pred škodlivým vírusom v mobile?
Okrem reštartovanie môžeš k ochrane tvojich dát v mobile prispieť tým, že budeš udržiavať softvér v smartfóne aktualizovaný. Vývojári totiž často prinášajú rôzne opravy softvéru, ktorými reagujú na novoobjavené bezpečnostné diery. Zároveň by si mal inštalovať len aplikácie z oficiálnych obchodov s aplikáciami, napríklad Obchodu Play. Určite sa vyhni ich sťahovaniu z rôznych fór či neznámych stránok. Taktiež by si sa nemal pripájať na verejné Wi-Fi siete a klikať na odkazy, ktoré nevieš, kam ťa zavedú.
Komentáre