Veľký tresk nemusel byť začiatkom všetkého. Kontroverzná teória môže zmeniť naše chápanie vesmíru
Výskumníci predpokladajú, že niektoré čierne diery môžu byť staršie ako vesmír a vznikli ešte pred veľkým treskom.
Vesmír má približne 13,8-miliárd rokov a začal sa veľkým treskom. To naznačuje naša najlepšia teória opisujúca fungovanie vesmíru, no výskumníci zatiaľ nič nevytesávajú do kameňa. Nová štúdia nám popisuje, ako mohol vesmír vyzerať ešte pred veľkým treskom.
Ako informuje portál The Times of India, autori novej štúdie veria, že ešte pred veľkým treskom vesmír prešiel obdobím kontrakcie, čo viedlo k vytvoreniu čiernych dier, ktoré by dokázali vysvetliť záhadnú temnú hmotu.
“Keď sa vesmír prvýkrát stiahol, prešiel extrémne hustým stavom, než sa odrazil naspäť a vstúpil do fázy expanzie,” píšu výskumníci.
Čierne diery spred vzniku vesmíru
Nová práca ponúka iný pohľad na akceptovanú teóriu, podľa ktorej bol veľký tresk počiatkom všetkého čo dnes existuje a že rovno po veľkom tresku nastala rapídna expanzia. Nová éra kontrakcie a prechodu do vesmírnej expanzie nám môže pomôcť pochopiť čierne diery a temnú hmotu.
Lenže čo sa presne odohralo? Keď sa vesmír dostal do stavu s extrémne vysokou hustotou, podmienky mohli byť ideálne na to, aby čierne diery vznikali samé od seba, prakticky z ničoho. Tieto čierne diery by boli extrémne malé. Takéto čierne diery sa nazývajú primordiálne čierne diery a výskum vedcov nie je jediným, ktorý predpokladá existenciu takýchto objektov.
Čo však nový výskum naznačuje inak je to, že tieto čierne diery vznikli ešte pred veľkým treskom. Nejakým spôsobom dokázali prežiť prechod vesmíru z obdobia sťahovania do expanzie. Ak sa táto hypotéza potvrdí a primordiálne čierne diery skutočne existujú, potom by sme dokázali cez ne vysvetliť záhadnú temnú hmotu, ktorá tvorí až 80% všetkej hmoty vo vesmíre.
Neprehliadnite
Temná hmota je neviditeľná látka. Nereaguje so svetlom a o jej existencii vieme len prostredníctvom gravitácie, ktorou ovplyvňuje normálne objekty vo vesmíre. Momentálne výskumníci nemajú predstavu, čo temná hmota skutočne je, no existuje niekoľko rôznych hypotéz, ktoré sa ju pokúšajú vysvetliť.
“Drobné čierne diery môžu vzniknúť v prvých momentoch vesmíru a ak nie sú príliš malé, ich rozpad prostredníctvom hawkingovej radiácie nebude dostatočný na to, aby prestali existovať. Znamená to, že by sme ich mohli vo vesmíre nájsť aj dnes. Tieto primordiálne čierne diery majú hmotnosť asteroidu a mohli by nám pomôcť nájsť temnú hmotu. Existuje aj šanca, že takéto čierne diery sú temnou hmotou, ktorú hľadáme,” tvrdí jeden z autorov štúdie, Patrick Peter.
Potvrdenie hypotézy
Táto hypotéza momentálne nie je nič viac, ako len hypotézou. Momentálne nemáme spôsob, ako ju potvrdiť, na čo si pravdepodobne počkáme ešte niekoľko rokov. Ak by sa ale táto hypotéza potvrdila, naše chápanie vesmíru by sa mohlo diametrálne zmeniť. Výskumníci dúfajú, že viac informácií prinesú nadchádzajúce detektory gravitačných vĺn, napríklad LISA (Laser Interferometer Space Antenna) alebo Einsteinov Teleskop.
Vedci veria, že tieto detektory budú natoľko citlivé, že nám dovolia odhaliť gravitačné vlny, ktoré vznikli pri formovaní týchto primordiálnych čiernych dier. Nové detektory gravitačných vĺn majú potenciál priniesť kľúčové dôkazy, ktoré autori štúdie potrebujú na potvrdenie svojej hypotézy.
Hoci sa veľký tresk považuje za začiatok času a priestoru, výskumníci sú otvorení tomu, že veľký tresk nemusel byť začiatkom všetkého, čo poznáme. Najväčšou otázkou okolo veľkého tresku totiž stále ostáva, čo bolo predtým a či je skutočne možné, aby vesmír vznikol z ničoho. Poprední teoretickí astrofyzici dokonca naznačujú, že veľký tresk bol len momentom v nekonečnej cyklickej ceste vesmíru. Počas nej sa vesmír do určitého bodu rozpína, potom sa začne sťahovať, čo skončí veľkým treskom a opätovnou expanziou vesmíru. Nová práca je v tomto podobná, no autori štúdie argumentujú, že primordiálne čierne diery mohli vzniknúť ešte pred veľkým treskom.
Komentáre